دومین تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰، هم‌زمان با دومین جلسه دادگاه رسیدگی به سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی در دادگاه نظامی در تهران، خانواده‌های جان‌باختگان این هواپیما، برای دومین‌بار در برابر دادگاه محل برگزاری تجمع کردند و شعار دادند.

خانواده‌ها دادگاه برگزار شده برای متهمان این حادثه را «نمایشی و غیرقانونی» دانسته و خواستار «محاکمه عاملین و آمرین اصلی این جنایت» شدند. آنها در پلاکاردهای‌شان «رفع نواقص پرونده» را پیش شرط رسیدگی بی‌طرفانه به پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی دانستند.

در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های خانواده‌ها شعارهایی از جمله “مرگ بر جمهوری اسلامی، مرگ بر جنایتکاران، مرگ بر سپاه پاسداران، حقیقت عدالت، مرگ بر حاجی‌زاده، مرگ بر سلامی، مرگ بر باقری، مرگ بر خامنه‌ای” سر می‌دهند.

هفته گذشته و هم زمان با برگزاری دادگاه نظامی متهمان شلیک به هواپیمای اوکراینی در تهران، خانواده قربانیان این پرواز در مقابل محل برگزاری دادگاه تجمع کردند.

در جلسه نخست دادگاه، بخشی از کیفرخواست خوانده شده ولی خانواده‌ها به نقض مدارک و کارشناسی پرونده ایراد گرفته‌اند و نیز اصرار دارند چون مقام‌های ارشد نظامی و سیاسی در این پرونده، از سوی دادسرا مبرا دانسته‌ شده‌اند، پرونده کامل نیست. وکیل برخی خانواده‌ها به رویداد ۲۴ گفته بود ۱۰نفر نظامی در این پرونده متهم به شمار می‌روند.

خانواده کشته‌شدگان از اظهارات جدید امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انتقاد کردند که اخیرا گفته بود “چطور می‌شود هواپیما به این پهن پیکری با چند کیلوگرم مواد منفجره، نتواند به فرودگاه برگردد و نشیند”.

پرواز۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که در در ۱۸ دی ۱۳۹۸ هدف شلیک ۲ موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن شد. خانواده‌های کشته‌شدگان با تاکید بر عمدی بودن حمله موشکی سپاه پاسداران به این هواپیما، می‌گویند شکایت‌هایشان از فرمانده هوافضای سپاه به خاطر مداخله علی خامنه‌ای به نتیجه نرسیده است.

خانواده‌های مسافران پرواز ۷۵۲ با هدف دادخواهی، خواستار حقیقت‌یابی و شناسایی آمران و عاملان اصلی حمله به این هواپیمای مسافربری هستند. اما دستگاه قضایی در رفتاری دوگانه به درخواست دادخواهی خانواده‌های جانباختگان بی‌توجه بوده و حق تجمع شهروندان نیز بارها به بهانه‌های واهی نقض شده است.

گزارش مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه از جلسه دوم دادگاه سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین

مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه با انتشار متنی، بخش هایی از این دادگاه را به شرح زیر اعلام کرد: ادامه جلسه دادگاه رسیدگی به سانحه پرواز PS۷۵۲ اوکراین با حضور متهمان، شکات، خانواده جانباختگان و وکلای آن‌ها به ریاست قاضی ابراهیم مهرانفر در دادگاه نظامی استان تهران، برگزار شد.

در جلسه نخست دادگاه، فصل اول کیفرخواست پرونده قرائت و در خلال آن اسامی شکات، خلاصه شکایت و اظهارات شاکیان ایراد شد.

در این دادگاه ده متهم از رده‌های نظامی مختلف حضور دارند و دارای ۵ وکیل هستند. شکات نیز دارای ۱۹ وکیل هستند.

قاضی ابراهیم مهرانفر با قدردانی از همکاری و مساعدت اولیای دم و شکات پرونده، اظهار داشت: در پایان جلسه قبلی دادگاه که در هفته قبل تشکیل شد تعدادی از اولیای دم و وکلای شکات به نمایندگی از سایر شاکیان پرونده در جلسه‌ای با حضور هیات قضایی شرکت کردند و در آن جلسه مقرر شد که ادامه کیفرخواست در این جلسه قرائت شود و پس از آن یک مهلت مقتضی و مناسب به شکات پرونده و وکلا داده شود تا ایرادات خود را به پرونده و نظر کارشناسی بیان دارند.

وی بیان داشت: قرار است امروز ابلاغ کارشناسی از سوی دادسرا در مورد پرونده حاضر صورت گیرد و متعاقب آن فرآیندهای قانونی لازم انجام پذیرد.

پس از آنکه با دستور قاضی، نماینده دادستان برای قرائت ادامه کیفرخواست در جایگاه حاضر شد، شکات و اولیای دم اعلام داشتند که ابتدا باید نقص پرونده رفع شده و پس از آن کیفرخواست قرائت شود؛ این اظهارات شکات در حالی بود که قاضی مهرانفر به آن‌ها متذکر شد که به موجب تشریفات قانونی دادگاه، ابتدا باید کیفرخواست قرائت شود و پس از آن، استماع نظرات شکات صورت گیرد.

رئیس دادگاه در پاسخ به این اظهارات شکات و اولیای دم که معتقد بودند دادگاه بر اساس کیفرخواست صادره از ناحیه دادسرا عمل خواهد کرد، گفت: دادگاه یک مرجع بی طرف و عادل است و الزامی به قبول کیفرخواست صادره ندارد و پس از قرائت کیفرخواست و انجام بررسی‌های لازم ممکن است رأی به رد مندرجات کیفرخواست دهد.

قاضی مهرانفر یادآور شد: بخش مربوط به منع پیگرد در پرونده حاضر از سوی دادگاه واجد نقص دانسته شده و برای رفع ایراد به دادسرا عودت داده شده است. پس از رفع نقص، آن بخش از پرونده الحاق خواهد شد.

در خلال جلسه دادگاه، برخی از شکات نسبت به نحوه جزئیات اطلاع رسانی صورت گرفته از جلسه نخست دادگاه، انتقاداتی را مطرح کردند.

در پایان، قاضی گفت: زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

برگرفته ای از سایت ایران امروز،۲۹ نوامبر ۲۰۲۱