شنیده شدن صدای دو انفجار مهیب در حوالی تأسیسات اتمی نطنز

رسانه‌های داخلی در ایران شنبه‌شب ۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۳ آذر ۱۴۰۰) از شنیده شدن صدای دو انفجار مهیب در حوالی تأسیسات اتمی نطنز خبر دادند.

برخی منابع نوشته‌اند در ۲۰ کیلومتری سایت هسته‌ای در منطقه «بادرود» دو «شیئی هوایی» در آسمان منهدم شده‌اند.

گفته می‌شود شدت انفجار در نطنز به حدی بود که موج آن باعث آسیب به در بعضی خانه‌ها شده است. بعضی شاهدان عینی می‌گویند نور شدیدی در آسمان دیده‌اند.

رمضانعلی فردوسی فرماندار نظنز در اظهاراتی متناقض می‌گوید «علت انفجار مشخص نیست و من در حال رانندگی بودم و چیزی نشنیدم و مسئولان نظامی و انتظامی در حال بررسی منبع و علت این انفجار هستند اما با صراحت می‌توانیم بگویم که خوشبختانه هیچ ضرر مالی و جانی حادث نشده است!»

خبرگزاری «فارس» به نقل از افراد محلی گزارش داد که «صدای شلیک» مربوط به آزمایش «موشک پدافندی» در آسمان منطقه بادرود با هدف «آزمایش واکنش سریع» نسبت به تهاجم احتمالی بوده و از سایت پدافندی همان منطقه صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس همچنین گزارش داد شنیده‌های غیررسمی از انهدام یک پهپاد ناشناس حکایت دارد!

روز پنجشنبه ۱۱ آذرماه همزمان با برگزاری هفتمین دور مذاکرات اتمی در وین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران استفاده زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 را برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در سایت فردو آغاز کرده است.

در تأسیسات اتمی نطنز اواخر فروردین ۱۴۰۰ نیز انفجار روی داد. این انفجار یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» نطنز اتفاق افتاد.

مقامات اسرائیلی پیش از این تهدید کرده بودند که در صورت ادامه فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی دست به اقدام نظامی یکجانبه خواهند زد.

در این میان دور هفتم مذاکرات وین برای احیای برجام در حالی کوتاه و سریع به پایان رسید که دیپلمات‌ها و ناظران غربی پیشنهادات جمهوری اسلامی را «غیرجدی» ارزیابی کردند و از سوی مشاور مذاکره‌کنندگان رژیم ایران که پسر پزشک مخصوص خامنه‌ای است اعلام شد که در صورت شکست مذاکرات اتمی، حکومت ایران «پلان B»‌ یعنی توسعه برنامه اتمی را پیش خواهد برد! این تهدید در حالیست که تهران همواره مدعی شده است برنامه هسته‌ای غیرنظامی را دنبال می‌کند و علی خامنه‌ای رهبر رژیم ولایت فقیه در فتوایی سلاح اتمی را «حرام» اعلام کرده است! محمود علوی وزیر اطلاعات سابق اما پیشتر اعتراف کرده بود که اگر نظام در تنگنا قرار بگیرد ممکن است دست به تولید سلاح‌هسته‌ای نیز بزند!

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۵ دسامبر ۲۰۲۱