پرایس: از هر ابزاری برای مقابله با تهدید سپاه استفاده می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت واشنگتن با متحدان و شرکای خود برای مقابله با هر حمله احتمالی ایران، همکاری خواهد کرد. محمد پاکپور تهدید کرده که “تقاص سلیمانی” گرفته می‌شود.

چهارشنبه ۲۴ فروردین، فرمانده نیروی زمینی سپاه تهدید کرد که “راه حاج قاسم با انتقام از شیوه‌های دیگر” ادامه خواهد یافت. رسانه‌های داخلی ایران به نقل از سردار محمد پاکپور نوشتند: «ضربات سنگینی به اسرائیل و آمریکایی‌ها وارد کرده‌ایم اما اگرهمه سران آمریکا هم کشته شوند، تقاص خون سلیمانی نخواهد بود.»

در همین زمینه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی، و در پاسخ به سوال یک خبرنگار گفت: «ما از شهروندان خود دفاع و محافظت خواهیم کرد و این مقامات کنونی و سابق آمریکا را در بر می‌گیرد.»

ند پرایس اشاره کرد که قصد ندارد سخنان پاکپور را تفسیر و تاویل کند و افزود که واشنگتن برای مقابله با تهدیدها و تحریکات جمهوری اسلامی، برای بازدارندگی و واکنش به هر حمله احتمالی، با شرکا و متحدان خود هماهنگ است. او با یادآوری تحریم‌هایی که علیه سپاه وضع شده‌اند، از کاربست همه ابزارهای مناسب برای “جلوگیری از فعالیت‌های مخرب سپاه” سخن گفت.

پرایس تاکید کرد که در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده، هم نام سپاه قرار دارد و هم نام سپاه قدس. این پاسخی بود به سوالی پیرامون تفاوت احتمالی این دو نیرو از نگاه وزار‌ت‌ خارجه آمریکا. او گرچه پاسخ کاملا شفافی به خبرنگار نداد اما گفت: «شما شاهد رویکرد ما در قبال سپاه بوده‌اید. اکثر تحریم‌ها شامل سپاه نیز می‌شود.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در رویکردی مشابه و در مصاحبه با شبکه خبری “سی‌ان‌ان” یادآور شد که سپاه را نهادی تروریستی می‌داند اما در باره خروج این نهاد از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی در کشورش، اظهارنظر صریحی نکرد.

بلینکن در پاسخ به این سوال مجری که آیا سپاه یک سازمان تروریستی است و در فهرست باقی می‌ماند، گفت: «بله؛ همینطور است.»

یکی از شروط ایران در مذاکرات احیای برجام در وین، حذف نام سپاه قدس از فهرست گروه‌های تروریستی دولت آمریکاست. این شرط که به معنای معافیت سپاه از تحریم‌هاست، بحثی در محافل سیاسی و نظامی ایالات متحده به راه انداخته و شماری از قانون‌گذاران یا فرماندهان ارتش آمریکا، بایدن را از پذیرش چنین مطالبه‌ای برحذر داشته‌اند.

ژنرال مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمربکا با حذف نیروی قدس از لیست یاد شده مخالفت کرده است. او در جلسه شنود در کنگره ضمن تاکید بر این موضع، یادآور شد که این نظر شخصی اوست.

در یکی از تازه‌ترین واکنش‌ها، ۱۴ تن از سناتورهای ارشد آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن، حذف نام سپاه از فهرست تروریسم را “خیانت به متحدان و شرکا” خواندند و فعالیت این نهاد در عراق، سوریه و یمن را خاطرنشان کردند.

یک روز پس از این نامه نیز، بیش از ۵۰۰ چهره دانشگاهی و متخصص ایرانی- آمریکایی از بایدن درخواست کردند که سپاه پاسداران را در جریان مذاکرات برجام، از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج نکند. در بخشی از این نامه آمده است: «حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی بی‌اعتنایی آشکار به مبارزه مردم ایران برای آزادی و کسب شأن انسانی است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، سه هفته قبل و در حاشیه کنفرانس بین‌المللی “فوروم دوحه” در پایتخت قطر درباره برداشته شدن تحریم سپاه پاسداران گفته است: «ایالات متحده حتی اگر با ایران توافق اتمی امضا کند، تحریم علیه سپاه پاسداران را برنخواهد داشت.»

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۵ آوریل ۲۰۲۲