اوکراین هواپیمای جنگنده تحویل گرفته است؟

آمریکا می‌گوید “کشور مورد حمله قرار گرفته” جنگنده دریافت کرده اما نیروی هوایی اوکراین چنین چیزی را رد کرده است. با این حال “ردپای” سه کشور یعنی لهستان، بلغارستان و اسلواکی در این موضوع دیده می‌شود.

در آغاز ماه مارس پیشنهاد لهستان برای تحویل جنگنده به اوکراین سر و صدای زیادی به پا کرد. آن زمان لهستان اعلام آمادگی کرده بود جنگنده‌های میگ۲۹ خود را در اختیار اوکراین قرار دهد و این کار را از طریق پایگاه نظامی آمریکا در رامشتاین آلمان انجام دهد تا ایالات متحده بتواند آنها را به اوکراین برساند و در ازای آن جنگنده‌های اف۱۶ به لهستان بدهد.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در توضیح مخالفت صریح پنتاگون با این کار، گفته بود، نگرانی وجود دارد که روسیه به عنوان یک قدرت اتمی ارسال جنگنده به اوکراین از طریق کشورهای عضو ناتو را اقدامی تحریک‌آمیز تلقی کند.

با این حال جان کربی، سه‌شنبه ۱۹ آوریل خبر داد که اوکراین هواپیماهای جنگی و همچنین قطعات یدکی برای تعمیر هواپیماهای آسیب‌ دیده دریافت کرده است.

کربی همچنین فاش کرد که آمریکا فقط به ارسال قطعات یدکی کمک کرده اما هواپیمایی تحویل نداده است. اوجزییات دیگری ارائه نکرد.

روزنامه اتریشی “استاندارد” روز چهارشنبه ۳۱ فرودین (۲۱ آوریل) در گزارشی با بررسی موضوع تحویل هواپیماهای جنگی به اوکراین می‌نویسد، بسیاری اکنون می‌پرسند چه کسی جت‌های جنگنده را به اوکراین تحویل داده و از خط قرمزی که در ابتدای مارس همچنان پابرجا بود، عبور کرده است؟

لهستان، بلغارستان و اسلواکی محتمل‌ترین نامزدهای تحویل جنگنده به اوکراین هستند.

مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (IISS) می‌گوید این سه عضو اتحادیه اروپا، جنگنده‌های میگ‌۲۹ را در اختیار دارند. لهستان ۲۸ فروند، اسلواکی ۱۴ فروند و بلغارستان نیز ۱۱ فروند از این میگ‌ها دارند.

به گفته موسسه پژوهشی بریتانیایی این موضوع مهم است زیرا اوکراین نیز این هواپیماها را دارد و در نتیجه، خلبانان‌ اوکراینی می‌توانند با آنها پرواز کنند. این موسسه گفته است تحویل هر نوع جنگنده دیگر و آموزش خلبانان زمان‌بر خواهد بود.

رئیس جمهور اوکراین از آغاز جنگ در ۲۴ فوریه بارها خواستار تحویل هواپیماهای جنگنده شده است و لهستان، بلغارستان و اسلواکی نیز تمایل خود برای تحویل هواپیماهای جنگی را اعلام کرده‌اند.

ادوارد هگر، نخست وزیر اسلواکی هفته پیش به پورتال آمریکایی “پولیتیکو” گفت، کشورش در حال بررسی تحویل هواپیماهای قدیمی میگ۲۹ به اوکراین است.

هگر خاطرنشان کرد کشورش می‌خواهد از شر هواپیماهای روسی خلاص شود، زیرا تجهیزات روسی بدون رابطه با روسیه قابل نگهداری نیست. او افزود اسلواکی برای خرید جنگنده‌های اف ۱۶ از آمریکا برنامه‌ریزی کرده، اما تحویل این هواپیماها احتمالا تا سال ۲۰۲۴ طول می‌کشد.

اوکراین می‌گوید قطعات یدکی هواپیمای جنگی دریافت کرده

با این حال، هیچ چیزی به طور رسمی تأیید نشده و بسیاری از پرسش‌ها مانند چگونگی ورود این جنگنده‌ها به خاک اوکراین هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند.

نیروی هوایی اوکراین هم تحویل هواپیماهای جنگی را تکذیب کرده اما توییت این نیرو در ۲۰ آوریل باعث سردرگمی بیشتر شد. آنها توضیح دادند که هیچ هواپیمایی از خارج دریافت نکرده‌اند بلکه فقط قطعات یدکی گرفته‌اند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون هم گاه از “هواپیما” و گاه از “هواپیماهای جنگنده” نام برده است.

روزنامه استاندارد چاپ وین در خاتمه گزارش خود می‌نویسد، باید منتظر اطلاعات بیشتر بود اما ممکن است خلبانان اوکراینی به خارج از کشور رفته باشند تا هواپیماهای میگ ۲۹ را به اوکراین منتقل کنند.

خلبانان اوکراینی هفته گذشته کمپین “برای من یک جنگنده بخرید” را راه‌اندازی کردند. وبسایتی که برای این منظور دایر شده، فهرست کشورهایی را منتشر کرد که می‌توان از آنها جت‌های حنگنده خرید.

یک خلبان اوکراینی در ویدیویی توضیح می‌دهد که از بین بردن جنایتکاران جنگی و تانک‌ها مستلزم جنگنده است. خلبانان اوکراینی همچنین اعلام کرده‌اند که مایلند نحوه پرواز با جت‌های جنگنده مدل غربی را نیز سریع یادبگیرند.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۲۱ آوریل ۲۰۲۲