با ریزش مشترکان، نتفلیکس ممنوعیت اشتراک گذاری رمز عبور و تبلیغات را آغاز می کند

کاهش غیرمنتظره مشترکین باعث شد سهام نتفلیکس در روز چهارشنبه سقوط آزاد کند و این شرکت را مجبور کرد تا پخش تبلیغات و ممنوعیت رمزهای عبور مشترک با دوستان و خانواده را مورد بررسی قرار دهد.

از دست دادن شگفت‌انگیز ۲۰۰۰۰۰ مشترک، سرمایه‌گذارانی را که از سوی شرکت گفته شده بود انتظار افزایش ۲.۵ میلیون مشترک را داشته اند، حیرت زده کرده است. سهام نتفلیکس با انتشار این خبرها ۳۵ درصد سقوط کرد و به پایین ترین سطح خود از اوایل سال ۲۰۱۸ رسید.

نتفلیکس تخمین می زند که حدود ۱۰۰ میلیون خانوار در سراسر جهان – یا تقریباً یک خانوار از هر سه خانواری که از سرویس آن استفاده می کنند – به صورت رایگان آن را تماشا می کنند.

نتفلیکس قبلاً در آمریکای لاتین برنامه‌هایی را آزمایش کرده و از روش هایی استفاده نموده تا افرادی که اشتراک ندارند، تشویق به مشترک شدن شوند. به عنوان مثال، در کاستاریکا، قیمت طرح نتفلیکس از ۹ تا ۱۵ دلار در ماه متغیر است، اما مشترکین می توانند برای دو فرد دیگر خارج از خانواده خود با ۳ دلار در ماه حساب فرعی ایجاد کنند. روز سه شنبه، هاستینگز اعلام کرد این شرکت ممکن است چیزی مشابه با این را در بازارهای دیگر اتخاذ کند.

اینکه چگونه نتفلیکس موانع را ایجاد خواهد کرد نامشخص است. هیستینگز اعلام کرد این شرکت احتمالاً سال آینده را صرف ارزیابی رویکردهای مختلف خواهد کرد. در یک آزمایش در سال گذشته، نتفلیکس بینندگان را ترغیب کرد تا حساب های خود را از طریق ایمیل تأیید کنند.

برخی از مشترکین فعلی می گویند حتی یک تلنگر ملایم برای کاهش اشتراک گذاری رمز عبور ممکن است آنها را مجبور به خروج از سیستم کند.

نتفلیکس حتی قبل از اینکه بخواهد تماشاگران رایگان‌ را محروم کند، برای از دست دادن بیشتر مشترکان آماده می شود. این شرکت پیش‌بینی کرده است مشتریانش تا پایان ژوئن ۲ میلیون دیگر کاهش خواهد یافت. با این حال، نتفلیکس با ۲۲۰ میلیون مشترک در سراسر جهان، محبوب تر از هر سرویس پخش ویدیویی دیگری، باقی خواهد ماند.

علیرغم برخی نگرانی ها مبنی بر اینکه جلوگیری از اشتراک گذاری رمز عبور در نتفلیکس می تواند سایر سرویس های پخش را تشویق کند که از این روش پیروی کنند، کارشناسان می گویند این احتمال وجود ندارد.

راج ونکاتسان، استاد مدیریت بازرگانی در دانشگاه ویرجینیا، می‌گوید: من فکر می‌کنم در اینجا شاهد اتخاذ استراتژی‌های متفاوت رقبا باشیم. برخی از نتفلیکس پیروی می کنند و به اشتراک گذاری رمز عبور را از بین می برند. دیگران از این فرصت استفاده کرده و با اجازه دادن به اشتراک گذاری رمز عبور، مشترکان بیشتری به دست می آورند.

برای سال‌ها، در بحبوحه رشد سریع جهانی، نتفلیکس به روشی نه چندان محرمانه مشترکینی که گذرواژه‌های خود را فراتر از خانواده‌هایشان به اشتراک می‌گذارند، پذیرفته است و هاستینگز در گذشته با شور و شوق در مورد حفظ نتفلیکس بدون آگهی صحبت می کرده است.

اما فشار رقابتی در حال افزایش است. رقبای سرسختی مانند اپل، والت دیزنی و HBO با سرویس‌های پخش خود سلطه نتفلیکس را به خطر انداخته اند. کاهش همه‌گیری به مصرف‌کنندگان گزینه‌های سرگرمی فراتر از تماشای برنامه‌های مورد علاقه‌شان می‌دهد و تورم فزاینده باعث می‌شود خانواده‌ها دو باره درباره تعداد سرویس‌های پخش متفاوتی که حاضرند برای آن ها هزینه بپردازند فکر کنند.

همه این‌ها برای ماه‌ها سرمایه‌گذاران را دچار نگرانی بزرگ کرده است. فروش روز چهارشنبه به مشکلات قبلی وضعیت سهام این شرکت افزود. از پایان سال ۲۰۲۱؛ نتفلیکس ۶۲ درصد از ارزش بازار خود را از دست داده و ۱۶۷ میلیارد دلار از ثروت سهامداران آن از بین رفته است.

جی کریستوفر همیلتون، استاد دانشگاه سیراکیوس که در زمینه خدمات استریم مطالعه می کند، گفت: نتفلیکس چاره ای جز تلاش برای افزایش سود خود برای جلب رضایت سهامداران ندارد.

همیلتون، وکیل سابق استودیوهای فیلم گفت: «به نظر می‌رسد در این لحظه نتفلیکس باید به عیسی مسیح متوسل شود. آنها توانستند برای مدت طولانی سرسخت باشند و نقش یک «اخلالگر» را ایفا کنند. اما اکنون ماه عسل به پایان رسیده است و آنها باید با واقعیت تجارت روبرو شوند.

همیلتون بر این باور است که ارائه نسخه ای با قیمت پایین تر از خدمات نتفلیکس که شامل تبلیغات می شود، با استقبال گرم مصرف کنندگانی که به دنبال صرفه جویی در هزینه هستند، در برابر مشترکینی که مایل به پرداخت بیشتر و تماشای بدون وقفه آگهی های تجاری برنامه ها هستند، مواجه خواهد شد.

بر اساس مطالعه اخیر گروه مشاوره Accenture [یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات مشاوره شرکتی و استراتژی در جهان] درآمد تبلیغات در خدمات پخش در طول پنج سال آینده احتمالاً سریعتر از درآمد اشتراک رشد خواهد کرد. این گروه مشاوره پیش بینی می کند تا سال ۲۰۲۷، فروش تبلیغات در سرویس‌های ویدیویی سالانه به ۲۱ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۷ یک میلیارد دلار) برسد.

نتفلیکس در نظر دارد برای کمک به افزایش سود خود که در دوره ژانویه تا مارس بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار بوده است، مقداری تبلیغات وارد برنامه های خود بکند. سود این دوره یک کاهش ۶ درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می دهد.

با این حال، ممانعت از به اشتراک گذاری رمز عبور می تواند مشکل سازتر باشد.

با استفاده از رویترز

یک تلویزیون کابلی جدید؛ جای تعجب نیست که نتفلیکس مشترکین را از دست می دهد!
پس از سال‌ها رشد تصاعدی، نتفلیکس روز سه‌شنبه گزارش داد که برای اولین بار در بیش از یک دهه، مشترکین خود را از دست داده است. اعلامیه نت فلیکس، وال استریت را به وحشت انداخت و باعث شد سهام آن بیش از ۳۵ درصد سقوط کند و بیش از ۵۰ میلیارد دلار از سرمایه این شرکت، از دست برود. سهام نتفلیکس در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته بود.

برای توضیح این رکود، نتفلیکس همه چیز را از جنگ در اوکراین گرفته تا افرادی که رمزهای عبور خود را با دیگران به اشتراک می گذارند، مقصر شمرده است. اما شاید دلیل بسیار ساده‌تر باشد: نتفلیکس جذابیت خود را از دست داده و بسیاری از مردم تمایل به تماشای برنامه های آن ندارند.

مدت‌هاست که نت‌فلیکس مجموعه‌ای بود از سریال های کمدی‌های محبوبی مانند The Office، درام‌های پرهیاهو مانند House of Cards، مکان نمایش انحصاری رویدادهای سینمایی مانند Bird Box و همه با کمتر از ۱۰ دلار در ماه می توانستند این برنامه ها را تماشا کنند. اکنون، ارزش سرویس استریم در حال افزایش است، سوال بزرگ این است: آیا هنوز هم مایل به تماشا کردن هستید و اگر آری، دقیقا چه چیزی را تماشا می کنید؟

مطمئناً پاسخ دادن به این سؤال دشوار است. یک شب، در حالی که می خواهید مدت زمانی کوتاهی را قبل از خواب صرف تماشای برنامه ای بکنید، اوزارک (اوف)، اولتیماتوم (گذر سخت)، قاتل سریالی با پیرز مورگان (ایکاش!) – در برابرتان است. احساس می کنید یک بیننده تلویزیون کابلی دهه ۹۰ هستید. بی هدف به دنبال چیزی، هر چیزی ، برای تماشا کردن می چرخید.

نمی توان دقیقاً گفت نتفلیکس محتوایی ندارد. اما کل رویکرد آن ترجیح کمیت به کیفیت است.

فیلم‌های مهمی مانند The Crown، Black Mirror و Russian Doll همگی چندی پیش آغاز شدند و فصل‌های جدید نمی‌توانند هیجان‌های اپیزودهای قبلی را داشته باشند. تلاش‌های نت‌فلیکس برای ایجاد توجه، همواره موفق نبوده است. فیلم های نتفلیکس به سختی ارزش آن را دارند که دیدن آن را به کسی توصیه کنید.

زمانی این شرکت سعی کرد با استعدادهای نامی بزرگی که از شبکه‌های دیگر جذب شده‌اند، خود را ایمن کند، اما حالا ترس از دست دادن مشترکینش را دارد. دیو چاپل، مرد ۶۰ میلیون دلاری نتفلیکس، با یک فیلم کمدی ویژه در سال ۲۰۲۱ که جامعه ترنس ها را داغ کرده بود، بیش از ارزش خود برای پخش کننده دردسر ایجاد کرد. در همین حال، تمام فیلم‌های گران‌قیمت مانند درام علمی-تخیلی ویل اسمیت ۲۰۱۷ Bright (که هزینه آن ۹۰ میلیون دلار گزارش شده است) یا درام‌های پرهیجانی که از قرارداد ۳۰۰ میلیون دلاری رایان مورفی بیرون آمده است، ثابت می‌کنند که مشترکین هر چیزی را با قیمتی بالا تماشا خواهند کرد.

نتفلیکس فقط یک شرکت رسانه ای نیست. این مثل برق و تلفن در لیست اختراعاتی است که بشریت را تغییر داده است، درمانی برای کسالت و تنبلی. وقتی رفتن به فروشگاه اجاره ویدیو خیلی خسته کننده شد، دی وی دی ها را مستقیماً به صندوق پست ما تحویل دادند. وقتی صندوق پستی بیش از حد پر شد، همان محتوا را مستقیماً به تلویزیون ها و لپ تاپ های ما تحویل دادند. نتفلیکس فقط فیلم‌های تکراری و مورد علاقه تلویزیونی را، در هر زمانی که می خواستیم، در دسترس ما قرار نداد، در عین حال برنامه‌هایی با کیفیت بالا ساخت. همه این کارها را به اندازه کافی انجام داد تا بتوانیم تلویزیون های معمولی را کنار بگذاریم.

اما از زمانی که نتفلیکس سرگرمی‌های خانگی را برای همیشه تغییر داد، شرکت‌های رسانه‌ای رقیب برای توسعه برنامه‌های استریم رقابت خود را آغاز کرد. بسیاری از آنها ارزش بیشتری نسبت به نتفلیکس دارند. HBO Max تلویزیون بسیار عالی (Euphoria, Last Week Tonight) و کل آرشیو برادران وارنر را در اختیار دارد. این پلتفرم فیلم بتمن و دیگر فیلم‌های پرفروش را شش هفته پس از اکران در سینما نمایش می دهد. Disney+ با جدیت جنگ ستارگان و مارول را نشان می دهد. نوعی از IP که نتفلیکس فقط می‌توانست رویایش را داشته باشد. Paramount+ شامل NFL، March Madness و لیگ قهرمانان است. با هر برنامه جدید اشتراک ویدئویی، نتفلیکس بیشتر قربانی می شود.

فراتر از تعداد انگشت شماری عناوین، علاوه بر عادت، نمی‌توان بینندگان را با نتفلیکس که تقریباً در همان جایی قرار گرفته است که قبل ترها تلویزون های معمولی بودند، جفت کرد. نتفلیکس قبلاً جالب بود، یک شورشی واقعی. اما موفقیت آن را چاق و کسل‌کننده کرده و اشتهای زیادی برای ارایه ی محتواهای کم ارزش دارد. نتفلیکس به همان چیزی تبدیل شده است که زمانی آن را تحقیر می کرد – فقط یک بسته تلویزیونی گران قیمت دیگر. این بدان معنا نیست که مردم آن را تماشا نخواهند کرد. اما مطمئناً باید بیشتر در مورد آن فکر کرد.

برگفته ای از سایت اخباز زوز، ۲۳ آوریل ۲۰۲۲