مایکل کارپنتر؛ روسیه قصد دارد در ماه جاری بخش‌های بزرگی از شرق اوکراین را ضمیمه خود کند

همزمان با ادامه جنگ در اوکراین، یک مقام عالی ایالات متحده آمریکا می‌گوید روسیه می‌خواهد به زودی در این کشور رفراندوم جدایی از اوکراین برگزار کند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از ماریوپل، بندر اودسا در جنوب هدف بعدی ارتش روسیه در اوکراین برای قطع ارتباط این کشور با دریای سیاه است.

کی‌یف خواستار افزایش حمایت‌های نظامی و سیاسی کشورهای جهان در مقابل تجاوز نظامی روسیه شده و در مقابل مسکو مدعی است قصد ندارد نظام سیاسی همسایه شرقی را تغییر دهد و تنها به دنبال تامین امنیت شهروندان عمدتا روس‌زبان شرق اوکراین است.

نهادهای حقوق بشری از وضعیت اسف‌بار غیرنظامیان در ماریوپل ابراز نگرانی کرده و از روسیه خواسته‌اند در روند خروج این افراد از این شهر جنگ زده همکاری بیشتری انجام دهد. این در حالیست که حملات روسیه به کارخانه فولاد ماریوپل ادامه دارد و این مسئله خروج غیرنظامیان از این منطقه را دشوار کرده است. همچنین حملات هوایی روسیه به شهر اودسا در جنوب غربی اوکراین، نگرانی‌ها در خصوص احتمال حملات گسترده مسکو به این شهر را نیز افزایش داده است.

آخرین تحولات جنگ اوکراین در تاریخ سه‌شنبه سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت) را در این صفحه دنبال کنید:

ارتش اوکراین می‌گوید که نیروهای روسیه در تلاش هستند تا از مسیر دونتسک، شهرهای کلیدی روبیژن و پوپاسنا در شرق این کشور را محاصره کنند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین، در یک پست فیس‌بوکی با اعلام این مطلب اضافه کرد که روس‌ها به دنبال حرکت به سمت شهرهای لیمان و اسلویانسک در شمال منطقه هستند. این در حالیست که شاخه شرقی نیروهای مسلح اوکراین در اسلویانسک متمرکز شده است.

بر اساس اعلام ارتش اوکراین، روس‌ها همجنین در حال تلاش برای پیشروی در منطقه ایزیوم در همسایگی خارکیف هستند، اما جاده های بد و خاک مرطوب مانع از پیشرفت آنها شده است.

وادیم بویچنکو، شهردار شهر ماریوپل می‌گوید هنوز بیش از ۲۰۰ غیرنظامی در کارخانه فولاد آزوفستال این شهر محبوس هستند و امکان خروج از این منطقه برای آنها فراهم نشده است.

وادیم بویچنکو همچنین اضافه کرد که در مجموع حدود صد هزار غیرنظامی هنوز در این شهر جنوبی اوکراین که توسط نیروهای روسیه اشغال شده، حضور دارند.

دفتر مطبوعاتی دادستان کل اوکراین گزارش داده که از آغاز حملات روسیه به این کشور حدود ۲۲۰ کودک اوکراینی کشته و ۴۰۶ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این نهاد دولتی اوکراین در کانال تلگرام خود نوشت که بیشتری کودکان جان‌باخته مربوط به منطقه دونتسک با ۱۳۹ کشته و پس از آن در کی‌یف با ۱۵۵۰ نفر بوده است.

دفتر مطبوعاتی دادستان کل اوکراین هر روز گزارشی در خصوص آخرین تعداد کودکان کشته شده در پی حملات روسیه منتشر می‌کند. این نهاد روز گذشته تعداد کودکان کشته شده را ۲۱۹ نفر اعلام کرده بود.

روبرتو چینگولانی، وزیر محیط زیست ایتالیا می‌گوید این کشور قصد دارد وابستگی خود به گاز روسیه را تا نیمه دوم سال ۲۰۲۴ قطع کند.

آقای چینگولانی در گفتگو با روزنامه لا رپوبلیکا ضمن اشاره به این مطلب تاکید کرد که ایتالیا می‌تواند تا آن زمان خود را نسبت به گاز روسیه بی‌نیاز کند و دیگر بدون واردات انرژی از روسیه نیازهای خود را تامین نماید.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید درخواست کرده بود که در مسکو با ولادمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه دیدار کند اما پاسخی دریافت نکرده است.

پاپ تاکید کرده که قصد داشته در دیدار با رهبر روسیه از او بخواهد که جنگ در اوکراین را متوقف کند. او که این اظهارات را در گفتگو با روزنامه ایتالیایی کوریه دلا سرا به زبان می‌آورد بار دیگر از جهانیان خواست هرچه سریعتر به این جنگ پایان دهند.

مایکل کارپنتر، سفیر ایالات متحده در سازمان امنیت و همکاری اروپا، می‌گوید، واشنگتن بر این باور است که روسیه قصد دارد در ماه جاری بخش‌های بزرگی از شرق اوکراین را ضمیمه خود کند و شهر جنوبی خرسون را به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت بشناسد.

کارپنتر با اشاره به اینکه این اقدامات توسط آمریکا و شرکایش به رسمیت شناخته نخواهد شد افزود: «ایالات متحده و دیگران اطلاعاتی دارند که بر اساس آن روسیه در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری «رفراندوم ساختگی» در جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک است که بتواند این مناطق را به خاک خود متصل کند.»

او همچنین تاکید کرد که نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد روسیه استقلال شهر خرسون را مهندسی خواهد کرد.

کارپنتر جزئياتی را که منجر به این ارزیابی شده ارائه نکرد اما در عین حال تاکید کرد که این تلاش‌های روسیه به رسمیت شناخته نخواهد شد.

بندر اودسا در جنوب غربی اوکراین بار دیگر هدف موشک‌های روسیه قرار گرفته است. ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین شامگاه دوشنبه ضمن محکوم کردن این حمله تاکید کرد که نیروهای روسیه یک خوابگاه را در این منطقه مورد هدف قرار داده‌اند که به کشته شدن یک نوجوان و زخمی شدن یک دختر ۱۷ ساله انجامیده است.

زلنسکی در ادامه گفت: «آن کودکان در خوابگاه چگونه می‌توانستند روسیه را تهدید کنند؟ این روشی است که روسیه در جنگ در پیش گرفته است.»

اوکراینی‌ها نگرانند که اودسا یکی دیگر از اهداف تازه نیروهای روسیه باشد. این نگرانی به ویژه از آنجا قوت گرفته که یک ژنرال ارتش روسیه گفته است که حمله کرملین به روسیه با هدف ایجاد یک کریدور از روسیه به منطقه جداشده مولداوی ترانس نیستریا است که از اودسا می گذرد.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین می‌گوید صدها غیرنظامی همچنان در کارخانه فولاد ماریوپل گرفتار شده‌اند و نتوانسته‌اند از این منطقه خارج شوند.

در همین حال یکی از فرماندهان نظامی نیروهایی که در این کارخانه با حملات روسیه می‌جنگد گفته پس از تخلیه نسبی غیرنظامیان از این منطقه، نیروهای روسیه بار دیگر تیراندازی به کارخانه آزوفستال از جمله به ساختمان‌هایی را که غیرنظامیان در آنجا مخفی شده‌اند، آغاز کرده‌اند.

همچنین یکی دیگر از نیروهای جنگنده به خبرگزاری رویترز گفته که پس از عملیات تخلیه غیرنظامیان در این مطنقه از سوی نیروهای سازمان ملل، حدود ۲۰۰ غیرنظامی در داخل سنگرهای کارخانه فولاد آزوفستال گیر افتاده‌اند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید امیدوار است در نشست بعدی شورای روابط خارجی دور ششم تحریم‌های اروپایی علیه روسیه تصویب شود.

همچنین کمیسیون اروپا، نهاد اجرایی اتحادیه قرار است این هفته بسته تحریمی جدیدی را پیشنهاد کند که مهم‌ترین بخش آن تحریم احتمالی خرید نفت روسیه خواهد بود.

آقای بورل همچنین ابراز امیدواری کرد که اتحادیه بتواند اقداماتی را برای محدود کردن واردات انرژی از روسیه به شکل قابل توجهی انجام دهد. او البته اعتراف کرد که تاکنون هیچ توافقی میان تمام اعضای اروپایی بر سر این مسئله پدید نیامده است.

او در ادامه افزود: «اما من مطمئن هستم که حداقل در مورد واردات نفت، این توافق از هم اکنون تا جلسه بعدی شورا امکان پذیر خواهد بود. جلسات شورای روابط خارجی اروپا برای ۱۰ و ۱۶ ماه مه برنامه‌ریزی شده است.

در یک ساعت گذشته، آژیرهای حمله هوایی در سراسر جنوب و شرق اوکراین فعال شده است. از جمله این مناطق می‌توان به کراماتورسک و مناطق دونتسک، زاپوریژژیا و پولتاوا اشاره کرد.

گزارش‌های تایید نشده‌ای هم در شبکه‌های اجتماعی از انفجار در منطقه میکولایف منتشر شده اما هنوز به صورت رسمی این اخبار تایید نشده است.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی،۳ مه ۲۰۲۲