سناتور باب منندز: دولت باید بفهمد عدم توافق با جمهوری اسلامی بهتر از یک توافق بد است

توقف مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی و بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های دولت جو بایدن برای دستیابی به توافق با جمهوری اسلامی نه تنها فشارها در داخل آمریکا به کاخ سفید را بطور فزاینده افزایش داده بلکه دولت او را از دست یافتن به معامله ناامید کرده است.

سناتور باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا و از اعضای با نفوذ حزب دموکرات آمریکا یکشنبه اول ماه مه در مصاحبه‌ با «فاکس نیوز» با ابراز تردید نسبت به موفقیت مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی دستیابی به توافق را بعید دانست و گفت، «من می‌خواهم دولت بایدن بفهمد که معامله نکردن با جمهوری اسلامی بهتر از یک معامله بد است.»

منندز گفت وضعیت مذاکرات فعلی با جمهوری اسلامی با بدبینی همراه است زیرا آنها آنقدر وقت‌کُشی کردند که تاریخ انقضاء بعضی از مفاد توافق اولیه (برجام) رسید و برخی دیگر از مفاد آن به نقطه پایان نزدیک شده است.

منندز از اعضای ارشد حزب دمکرات است که در دوره باراک اوباما نیز با توافق اتمی مخالف بود و آن را به اندازه کافی سختگیرانه نمی‌دانست. وی در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت «همه ما موافقیم که نمی‌توان به ایران اجازه داد تسلیحات اتمی داشته باشد… اگر ایران دارای سلاح اتمی باشد ماهیت مناسبات منطقه را تغییر خواهد داد و ما یک مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه خواهیم داشت و متحد ما، دولت اسرائیل با تهدید جدی علیه موجودیت خود مواجه خواهد شد و ما نمی‌توانیم چنین چیزی را تحمل کنیم.» وی معتقد است هرگونه توافق جدید با حکومت اسلامی در ایران باید چنان شرایط سختگیرانه داشته باشد که واقعا آن را از دست یافتن به تسلیحات هسته‌ای باز دارد.

باب منندز افزود «بر همین اساس از سوی دولت به ما گفتند اگر مذاکرات تا پایان فوریه [۲۰۲۲] به نتیجه نرسد، در واقع زمان از دست رفته و مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده. حالا پایان آوریل است! بنابراین اگر تا پایان فوریه به آنچه می‌خواستیم نرسیدیم، مطمئنا در پایان آوریل هم نخواهیم رسید.»

منندز تأکید کرد که بازگشت به برجام کارساز نخواهد بود، زیرا این توافق به موشک‌های بالستیک ایران نمی‌پردازد و بندهایی دارد که مهلت آن در حال پایان است.

این سناتور دمکرات همچنین گفت: «برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای، آمریکا باید به سه مورد توجه کند… یکی توان موشکی جمهوری اسلامی است که آن را دارد؛ دیگری سطح ضروری غنی‌سازی اورانیوم برای دستیابی به سلاح اتمی است که در آستانه رسیدن به آن است و سومی هم قابلیت‌ انفجار است که هنوز فاقد آنست.»

البته وقتی از منندز پرسیده شد آیا فکر می کند دولت باید به مذاکره پایان دهد، وی به صراحت آن را تأیید نکرد ولی هشدار داد که چه بسا این کار گزینه بهتری باشد. این سناتور حقوقدان و سیاستمدار پرسابقه حزب دمکرات با با اشاره به اینکه توافقی که مهار و توقف هر سه موضوع موشکی و غنی‌سازی و توان هسته‌ای را در بر نگیرد، کارساز نخواهد بود، گفت که دولت باید بفهمد که عدم توافق بهتر از یک توافق بد است.

یکی از مواردی که بنا به گزارش‌ها مانع اصلی توافق به شمار می‌رود، حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکاست. منندز در همین ارتباط گفت «بسیار مهم» است که این اتفاق نیفتد. وی تأکید کرد اتفاقا درست همین مسئله می‌تواند دلیل عدم دستیابی به توافق جدید باشد.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۴ مه ۲۰۲۲