اعتراض زنان کابل به حجاب اجباری

شماری از فعالان زن در کابل در اعتراض به دستور جدید طالبان درباره پوشش چهره زنان و حجاب اجباری دست به تظاهرات زدند. آنها با سردادن شعارهایی چون “زنان افغانستان در گرو طالبان” خواستار لغو این دستور شدند.

شماری از فعالان زن افغانستان روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در کابل به تظاهرت پرداختند. آنها با شعارهایی چون “زنان افغانستان در گرو طالبان”، “زن ستیزی برنامه است، لباس یک بهانه است”، “عدالت، عدالت، خسته‌ایم از اسارت، “مرگ بر این جهالت”، علیه دستور جدید طالبان برای اجباری شدن پوشش صورت زنان افغان در انظار عمومی و تشدید محدودیت‌ها و تبعیض و سرکوب زنان در این کشور اعتراض کردند.

معترضان خواستار لغو این دستور، اجازه کار و آزادی های اجتماعی برای زنان شدند.

یکی از تظاهرکنندگان به نام منزه مبارز به خبرگزاری آلمان گفته است که نیروهای طالبان جمعیت اعتراض کننده را محاصره کرده اند. به گفته یکی دیگر از شرکت‌کنندگان، شماری از معترضان بازداشت و پس از نزدیک دو ساعت آزاد شدند.

یکی از خبرنگاران حاضر در محل هم به خبرگزاری آلمان گفته است، گروهی از خبرنگاران نیز به دلیل پوشش خبری این تظاهرات برای مدت کوتاهی بازداشت شدند.

روز شنبه (۱۷ اردیبهشت) وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در دستوری جدید در مورد حجاب زنان اعلام کرد، زنان باید از این پس در ملا عام چهره خود را بپوشانند و با برقع‌ (روبنده) در اماکن عمومی حضور یابند. افزون بر این به زنان و دختران اجازه خروج از منزل تنها در صورت لزوم داده می‌شود. تخلف از این دستور مجازات اولیای زنان را در پی خواهد داشت.

صدور فرمان جدید طالبان در مورد پوشش کامل صورت زنان خشم و واکنش‌های زیادی را در افغانستان و در جامعه بین‌المللی برانگیخته است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد، زنان افغانستان را “شجاع‌ترین زنان” نامیده است که «به مبارزه برای حفاظت از دستاوردهای حقوق بشری خود که به سختی به دست آورده‌اند، ادامه می‌دهند.» عفو بین‌الملل می‌افزاید: «ما نباید آنها را فراموش کنیم.»

روز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت) سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد و همچنین مدیر اجرایی بخش زنان سازمان ملل از جمله کسانی بودند که به این دستور اعتراض کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل دستور اخیر طالبان در مورد پوشش کامل زنان را “غیرقابل قبول” خواند. او با اشاره به “پیام هراسناکی” که طالبان با این دستور به جامعه جهانی فرستاده است، گفت: «چنین اقداماتی تعهد ما در حمایت از زنان افغانستان در آينده را دو چندان می‌کند.»

وزارت امور خارجه نروژ نیز تازه‌ترین فرمان طالبان در مورد اجبار پوشش برقع در ملاءعام را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که طالبان افغانستان را به سمت فاجعه‌ای انسانی، اقتصادی و حقوق بشری سوق می‌دهند.

طالبان با دستور اخیر در مورد پوشش زنان این کشور، روند تبعیض و سرکوب علیه زنان را که پیش از این با اعمال محدودیت‌های گسترده از جمله برای کار و آموزش دختران و زنان در افغانستان آغاز کرده بودند، شدت می‌بخشند.

پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان و قدرت گرفتن دوبارە طالبان، این گروه اسلامگرا متعهد شده بود که قوانین سختگیرانه دوران حکومت قبلی خود را دوباره در مورد زنان اعمال نکند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۱ می ۲۰۲۲