وزارت دادگستری آمریکا: یک سپاهی پاسدار به دنبال قتل جان بولتون در ازای پرداخت ۳۰۰ هزار دلار بوده و ۱۰۰ دلار پیش پرداخته بود!

خبرگزاری آسوشیتدپرس چهارشنبه ۱۰ اوت (۱۹ امرداد) گزارش داد یکی از عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به توطئه برای قتل جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ متهم شده است.

در همین ارتباط وزارت دادگستری ایالات متحده بیانیه‌ای منتشر کرده که در آن آمده است بر اساس اسناد دادگاه، «شهرام پورصفی» با نام مستعار «مهدی رضایی» ۴۵ ساله اهل تهران، اوایل اکتبر ۲۰۲۱ اقدام به توطئه برای قتل جان بولتون کرده که احتمالاً در انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده «سپاه قدس» بوده است که در ژانویه ۲۰۲۰ در حمله پهپادی آمریکا در حوالی فرودگاه بغداد کشته شد.

پورصفی که برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار می‌کرد، می‌خواست برای انجام این قتل در واشنگتن یا مریلند مبلغ ۳۰۰ هزار دلار بپردازد.

ماتیو جی. اولسن دستیار دادستان کل بخش امنیت ملی وزارت دادگستری گفته «مأموریت این وزارتخانه حفاظت از شهروندان آمریکا در مقابل تهدیدات دولت‌های متخاصم است که به دنبال صدمه زدن یا کشتن آنها هستند. این اولین بار نیست که ما توطئه‌های جمهوری اسلامی ایران برای انتقام گرفتن از افراد در خاک آمریکا را شناسایی کردیم و بطور خستگی‌ناپذیر برای شناسایی و مختل کردن هرگونه اقدام مشابه تلاش خواهیم کرد.»

لاریسا ال. نپ دستیار مدیر اجرایی «اف‌بی‌آی» نیز گفت: «جمهوری اسلامی ایران در توطئه برای ترور افراد در ایالات متحده سابقه‌دار است، اما دولت ایالات متحده سابقه طولانی‌تری در واکنش به کسانی دارد که امنیت شهروندان ما را تهدید می کنند. نهادهای امنیتی آمریکا از جمله اف‌بی‌آی و دولت ایالات متحده و شرکای ما در مقابله با چنین تهدیداتی در ایالات متحده و خارج از کشور هوشیارند.»

طبق اسناد دادگاه، پورصفی ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ از فردی که با حرف «الف» از وی نام برده شده و مقیم آمریکاست و او به صورت آنلاین با وی گفتگو کرده بود، درخواست کرد تا از مشاور سابق امنیت ملی آمریکا عکس بگیرد. پورصفی مدعی شده بود که این عکس‌ها برای کتابی است که در حال نوشتن‌اش است. «الف» به پورصفی گفت می‌تواند وی را به شخص دیگری معرفی کند که عکس‌ها را با قیمت ۵ تا ۱۰ هزار دلار می‌گیرد. «الف» بعداً پورصفی را به یکی از همکاران خود معرفی کرد که در اسناد دادگاه از وی به عنوان منبع انسانی محرمانه یا CHS یاد شده است.

نهم نوامبر ۲۰۲۱ پورصفی از طریق یک برنامه پیام‌رسان رمزگذاری‌ شده با CHS تماس گرفت و سپس CHS را برای ارتباطات بیشتر به دومین برنامه پیام‌رسان رمزگذاری‌شده هدایت کرد. پورصفی به آن فرد ۲۵۰ هزار دلار پیشنهاد داد تا فردی را برای «حذف» مشاور سابق امنیت ملی استخدام کند. این مبلغ بعداً تا ۳۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد. پورصفی همچنین گفت یک «مأموریت» دیگر هم دارد که برای آن یک میلیون دلار پرداخت خواهد کرد.

تصاویری از شهرام پورصفی که اف‌بی‌آی منتشر کرده است
پورصفی به CHS گفته برای تسهیل انتقال وجه یک حساب ارز دیجیتال باز کند، اما گفته قبل از پرداخت باید قتل را انجام دهد. آن فرد بعدها به شورای عالی امنیت ملی توضیح داد که اگر پول به او داده شود و قتل کامل نشود، «گروه» پورصفی عصبانی می‌شود. جستجوی بعدی در یکی از حساب‌های آنلاین پورصفی، تصاویری از پورصفی را نشان داد که یونیفورم سپاه پاسداران به تن دارد.

فردی که در گزارش از وی با عنوان CHS یاد شده گفته است در ارتباطاتش با پورصفی وی بارها به روابط خود با سپاه پاسداران اشاره کرد و هیچگاه دخالت سپاه پاسداران در این توطئه را رد نکرد.

فردی که در پرونده به وی CHS گفته می‌شود روز ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ از پورصفی برای یافتن جان بولتون کمک خواست و پورصفی متعاقباً آدرس محل کار وی در واشنگتن را در اختیار CHS قرار داد.

روز ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱، پورصفی به CHS گفت که شیوه قتل بولتون مهم نیست اما «گروه» او برای تأیید قتل به ویدئوی ترور بولتون نیاز دارد. CHS از پورصفی پرسیده که اگر قتل به رژیم ایران نسبت داده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ پورصفی به CHS گفت نگران نباشید و «گروه» به آن رسیدگی خواهد کرد.

روز ۲۲ دسامبر۲۰۲۱، پورصفی تصویری از دوکیسه پلاستیک برای CHS ارسال کرد که به نظر می‌رسید حاوی پول باشد. روی آنها نوشته شده بود: CHS به تاریخ ۲۰۲۱/۱۲/۲۲.

هفت روز بعد پورصفی از CHS پرسید که قتل چه زمانی انجام می‌شود؟ وی همچنن به CHS اطلاع داد که «گروه» می‌خواهد این کار به سرعت انجام شود.

سوم ژانویه ۲۰۲۲ پورصفی تأکید کرد برای کشتن هدف از سوی «مردم» تحت فشار است! وی گفت که باید هرگونه تاخیر را گزارش ‌دهد. CHS از پورصفی پرسید که چند نفر در این ماجرا نقش دارند؟ پورصفی به CHS گفت که فقط باید به یک نفر گزارش می‌داد، اما سلسله مراتبی از فرماندهی وجود داشت که مافوقش به آنها گزارش می‌داد. پورصفی در همان روز ابراز تأسف کرد که این قتل تا سالگرد «شهادت قاسم سلیمانی» انجام نخواهد شد. وی اظهار داشت: نگران اینست که اگر به زودی این کار انجام نشود، مأموریت از پورصفی گرفته شود. پورصفی به CHS توصیه کرد که اگر از «سلاح کوچک» استفاده کند، باید به هدف نزدیک شود، اما اگر از «سلاح بزرگتر» استفاده کند، می‌تواند دورتر باشد.

پورصفی در طول ارتباطاتی که با CHS داشت جزئیاتی از برنامه‌ها و زمان‌بندی‌های بولتون داشت که به نظر نمی‌رسد در دسترس عموم باشد.

اول فوریه ۲۰۲۲ پورصفی به CHS گفت که اگر او مأموریت را طی دو هفته انجام ندهد، کار از CHS گرفته خواهد شد. او همچنین به CHS اطلاع داد که شخصی منطقه اطراف خانه بولتون را بررسی کرده و معتقد است که نیروهای امنیتی حضور ندارند، بنابراین CHS باید بتواند «کار را تمام کند.»

۲۸ آوریل ۲۰۲۲ CHS به پورصفی گفت بدون دریافت پول این کار را نخواهد کرد و پورصفی برای اثبات اینکه پول را پرداخت خواهد کرد با رمزارز ۱۰۰ دلار به حساب CHS واریز کرد!

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد پورصفی در صورت محکومیت تا ۱۰ سال حبس و جریمه نقدی تا ۲۵۰ هزار دلار به خاطر استفاده از تسهیلات بازرگانی بین ایالتی جهت اجیر کردن آدم برای ارتکاب قتل جریمه می‌شود. همچنین او به جرم پرداخت رشوه برای توطئه به ۱۵ سال حبس و ۲۵۰ هزار دلار جریمه محکوم خواهد شد. در حال حاضر پورصفی آزاد است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن،۱۱ اگوست ۲۰۲۲