فاطمه سپهری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

فاطمه سپهری، فعال مدنی روز چهارشنبه ۳۰ شهریور، توسط تعداد پر شماری از نیروهای امنیتی در منزل خود در مشهد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “ابتدا حدود بیست ماشین از نیروهای امنیتی منزل خانم سپهری را محاصره کردند و سپس وی را به همراه پسرش و دو دختر جوان بازداشت کردند.”
تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

این فعال مدنی چندی پیش طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شده بود.

فاطمه سپهری و جواد لعل محمدی روز یکشنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۰، در جریان یک تجمع اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان و اعتراض به شرایط کشور در مشهد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این تجمع که در پارک ملت مشهد برگزار شده بود با ورود نیروهای نظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد. این فعال مدنی پس از انتقال به بیمارستان شریعتی مشهد، به دلیل حال نامساعد جسمی آزاد شد.

خانم سپهری پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی که یکی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت الله علی خامنه‌ای است، به همین دلیل در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این محکومیت توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۳ سال و شش ماه حبس تقلیل یافت. نهایتا اردیبهشت‌ماه سال گذشته حکم حبس و شلاق فاطمه سپهری به مدت ۵ سال و به صورت مشروط تعلیق شده و این فعال مدنی از زندان آزاد شد.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)،۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲