انتشار فایل صوتی مکالمه بین ناو بریتانیایی و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش

یورونیوز-طبق مکالمات رادیویی بین کشتی جنگی اچ‌ام‌اس مونتروز بریتانیا با نیروهای سپاه پاسداران، از طرف ایرانی خواسته می‌شود که تایید کنند قصدی برای نقض قوانین بین‌المللی با ورود به نفتکش بریتانیایی ندارند.

نفتکش استینا ایمپرو که از بندر فجیره امارات به سمت عربستان در حال حرکت بود، روز جمعه ۲۸ تیر توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد. نفتکش توقیف شده ۲۳ خدمه دارد و سپاه در نخستین بیانیه خود علت توقیف این نفتکش را رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی عنوان کرده بود.

ناو اچ‌ام‌اس مونتروز در تنگه هرمز نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو را اسکورت می‌کرد اما طبق گزارش شرکت امنیت دریایی بریتانیا با نام «دریاد گلوبال» فاصله این ناو با نفتکش در زمان توقیف آن توسط نیروهای سپاه زیاد بود و پس از عملیات نیروی دریایی سپاه به محل حادثه می‌رسند.

مطابق نوار صوتی مکالمات که متن آن توسط رسانه‌های بریتانیایی منتشر شده است، سپاه از نفتکش می‌خواهد که به دستورات توجه کند تا در امنیت باشد و این جمله را چندبار تکرار می‌کند و سپس از استینا ایمپرو می‌خواهد که فورا مسیر حرکت خود را تغییر دهد.

در ادامه این مکالمه، ناو اچ‌ام‌اس مونتروز به نفتکش تاکید می‌کند که در حال عبور از یک تنگه بین‌المللی است و طبق قوانین بین‌المللی عبور این کشتی نباید مسدود یا با مانع روبرو شود.

گشتی‌های نیروهای سپاه در پاسخ می‌گویند که خواهان بازرسی از نفتکش به دلایل امنیتی هستند و قصدی برای رویارویی ندارند. این گفته چندبار تکرار می‌شود.

ناو بریتانیایی در آخرین بخش این مکالمه طبق نوار صوتی به طرف ایرانی می‌گوید که نباید مسیر کشتی استینا ایمپرو را مسدود کند و از نیروهای سپاه می‌خواهد که تایید کنند که قصدی برای نقض قوانین بین‌الملل با ورود به کشتی ندارند.

روز گذشته سپاه پاسداران ویدئویی از عملیات توقیف نفتکش بریتانیایی را با ورود مردان مسلح نقاب پوش بر روی عرشه این کشتی منتشر کرد که به نظر پس از این مکالمه رادیویی صورت گرفته باشد.