اجرای حکم اعدام چهار زندانی به اتهام «همکاری با اسراییل»

روز یکشنبه ۱۳آذر ۱۴۰۱، در حالی که هر روز خبرهای مرتبط با صدور احکام سنگین برای معترضان بازداشت شده خیزش سراسری مردم ایران در رسانه‌ها منتشر می‌شود، خبرگزاری «میزان» از اجرای حکم اعدام برای چهار شهروند زندانی به اتهام «همکاری با اسراییل» خبر داد.

این چهار شهروند به نام‌های «حسین اردوخانزاده»، «شاهین ایمانی محمودآباد»، «میلاد اشرفی آتباتان» و «منوچهر شهبندی بجندی»، در ارتباط با «همکاری اطلاعاتی» با اسراییل و «آدم‌ربایی»، خردادماه سال جاری بازداشت و چندی قبل به اعدام محکوم شده بودند.

پایگاه خبری قوه‌قضاییه در خبری که امروز یک‌شنبه ۱۳آذر منتشر کرده نوشته است این چهار نفر که با شبکه‌ای که توسط «سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی» اداره و هدایت می‌شده اقدام به «سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی از طریق شبکه اراذل و اوباش» می‌کردند، با همکاری  نیروهای سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند.

ایران موجودیت اسراییل را به رسمیت نمی شناسد و از آن با عنوان رژیم صهیونیستی یاد می‌کند.

پایگاه خبری قوه‌قضاییه همچنین به محکومیت سه فرد دیگر در این پرونده به ۵ تا ۱۰ سال حبس اشاره کرده و نوشته است که این حکم به اتهام «اقدام علیه امنیت کشور، معاونت در آدم ربایی و نگهداری سلاح» صادر شده است.

این نخستین‌بار نیست که حکومت جمهوری اسلامی افرادی را با اتهام همکاری با دولت اسراییل بازداشت و اعدام می‌کند.

در دهه ۹۰ و در جریان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، وزارت اطلاعات ده‌ها نفر را به همکاری با سرویس‌های امنیتی خارجی و به‌ویژه اسراییل بازداشت و مجبور به اعتراف اجباری کرد.

«مازیار ابراهیمی» یکی از افراد بازداشت شده در این پرونده اما پس از آزادی در سال ۱۳۹۸، افشا کرد که  تمام ۵۳ متهم «پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای»، پس از محرز شدن «عدم انتساب اتهام ترور به آن‌ها» آزاد شده‌اند.

در این پرونده ۱۲ نفر از دستگیرشدگان، در سال ۱۳۹۱ با حضور در تلویزیون، به دست داشتن در ترور «اعتراف» کرده بودند که یک نفر از آن‌ها یعنی «مجید جمالی فشی» اعدام شد.

تیرماه ۱۳۹۹ نیز فردی به نام «محمود موسوی مجد» از اعضای نیروی سپاه قدس که در سوریه حضوری فعال داشت، به اتهام «جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سازمان موساد در اسراییل» بازداشت و سپس اعدام شد.

تیرماه سال جاری نیز با انتشار گزارشی از شبکه «ایران اینترنشنال»، خبر بازجویی نیروهای موساد از یک مقام سپاه پاسداران در ایران به نام «یدالله خدمتی» خبر ساز شد.

این فیلم در حالی منتشر شده که شبکه دو تلویزیون ایران حدود یک ماه پیش از آن، در تاریخ ۲۴خرداد۱۴۰۱ در بخش خبر ساعت ۲۰:۳۰ خود، گزارشی پخش کرد که در آن سازمان جاسوسی اسراییل را به «استفاده ابزاری از اراذل و اوباش» متهم کرد.

در اطلاعیه قوه‌قضاییه درباره تایید حکم اعدام چهار متهم هم، عبارت مشابهی به کار رفته و از از آن‌ها با عنوان «اراذل و اوباش» یاد شده است.

برگرفته از سایت ایران وایر، ۴۰ نوامبر ۲۰۲۲