وریا قادریان، معلم و فعال محیط زیست بانه‌ای به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد

بازداشت شهروندان و فعالان مدنی از سوی نیروهای امنیتی کماکان ادامه دارد. وریا قادریان، معلم و فعال مدنی یکی از بی‌شمار بازداشت‌شدگانی است که روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد و تا این لحظه از سرنوشت او خبری در دست نیست.

در ادامه موج سرکوب خشونت‌آمیز معترضان و بازداشت شهروندان و فعالان مدنی در پی قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی، شبکه حقوق بشر کردستان، از بازداشت وریا قادریان، معلم و فعال محیط زیست کُرد به دست نیروهای امنیتی در روز پنج‌شنبه ۱۷ آذر در بانه خبر داد.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی پس از بازداشت وریا قادریان، او را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت، مکان نگهداری و دلیل بازداشت این معلم و فعال مدنی اطلاعی در دست نیست.

آژانس خبری «کردپا» در گزارشی خبر داده است که وریا قادریان هنگام خروج از منزل بازداشت شده است.

کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای بازداشت وریا قادریان را تأیید کرد و نوشت: « شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی ضمن محکوم‌ کردن سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردمی، بازداشت و قتل دانش‌آموزان و فرهنگیان، خواستار آزادی بدون قید شرط و سریع آقای وریا قادریان و سایر دانش‌آموران و معلمان زندانی است.»

وریا قادریان، معلم، فعال مدنی و از اعضای انجمن دفاع از محیط زیست «پاژین» بانه، است.

اعضای انجمن زیست محیطی «پاژین» بانه در سال‌های اخیر نیز بارها به نهادهای امنیتی احضار، بازداشت یا از ادامه فعالیت آن‌ها ممانعت شده است.

از آغاز اعتراضات گسترده‌ای که به انقلاب ژینا شهرت یافته است تا به حال هزاران تن از معترضان و صدها فعال مدنی و صنفی، دانشجویی، زنان و کارگری در مناطق مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۱۰ دسامبر ۲۰۲۲