هشدار مقامات آمریکا به تهران پس از اعلام جرم علیه طراحان ترور مسیح علی‌نژاد

مشاور امنیت ملی در کاخ سفید و نماینده ویژه این کشور در امور ایران در واکنش به اعلام جرم دادستانی ایالات متحده علیه طراحان ترور مسیح علینژاد، به جمهوری اسلامی درباره تهدید شهروندان آمریکا هشدار دادند.

دادستانی کل آمریکا روز جمعه، هفتم بهمن، رسما از اعلام جرم علیه سه عضو یک باند تبهکار اروپای شرقی خبر داد که با حمایت جمهوری اسلامی قصد داشتند یک چهره سرشناس مخالف حکومت ایران را در خاک این کشور ترور کنند.

نام سه متهم رفعت امیراف، ۴۳ ساله، که در ایران اقامت داشته، پولاد عمراف، ۳۸ ساله، احتمالا با اقامت جمهوری چک، و خالد مهدی‌اف، ۲۴ ساله با آدرسی در نیویورک، قید شده است. در عکس‌ها می‌توان دید که هر سه نفر یک خالکوبی از ستاره‌ای هفت‌پَر بر بدن خود دارند که احتمالا نشان باند تبهکاری آنهاست.

اتهام این سه نفر در بیانیه رسمی اف‌بی‌آی توطئه برای قتل به سفارش دیگران و همین طور پول‌شویی عنوان شده است.

مریک گارلند، دادستان کل و وزیر دادگستری ایالات متحده، بدون اشاره مستقیم به هویت «قربانی این توطئه» از او به عنوان کنشگری نام برد که در انتشار موارد نقض حقوق بشر، تبعیض علیه زنان، سرکوب مشارکت دموکراتیک و آزادی بیان و افشای بازداشت‌های غیرقانونی، شکنجه و اعدام توسط حکومت ایران فعال بوده است.

اما با توجه به این که در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا از خالد مهدی‌اف، به عنوان یکی از سه متهم این «ترور نافرجام» نام برده شد، منظور از فرد هدف این طرح ترور، مسیح علینژاد، فعال سیاسی و مدنی، است.

خانم علی‌نژاد خود در واکنش به اقدام دادستانی آمریکا در روز جمعه در ویدئویی خواهان توجه دولت آمریکا به مردم در داخل ایران و اقدامات قاطعانه‌تر در مقابل جمهوری اسلامی از جمله توقف مذاکرات شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، نیز در واکنش به اقدام وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌‌ای «کارگردانی توطئه ترور» خانم علینژاد را پیروی از «الگوی نگران‌کننده جمهوری اسلامی ایران برای کشتن، شکنجه و ارعاب فعالان حقوق بشر» عنوان کرد.

آقای سالیوان در ادامه بر «عزم» دولت آمریکا برای مقابله با توطئه علیه شهروندان و منافع این کشور تاکید کرد و افزود که دولت جو بایدن به مقابله با «دستگاه سرکوب و تروریسم فراملی جمهوری اسلامی» از طریق «افشاگری، بازداست، تحریم و سایر ابزارهای پاسخ‌گویی» ادامه خواهد داد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در توئیتی نوشت که «ایالات متحده به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد که آمریکایی‌ها را به دلیل ابراز عقایدشان تهدید کند».

او در ادامه تاکید کرد که دولت آمریکا هر کسی را که در «تهدید»، «ارعاب» یا «تلاش برای خشونت علیه شهروندان» این کشور نقش داشته باشد، «پاسخ‌گو» خواهد کرد.

روزنامه «نیویورک‌پست» روز نهم مرداد سال جاری به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که یک مرد مسلح به کلاشنیکف به نام خالد مهدی‌اف در محوطه بیرونی خانه مسیح علینژاد، بازداشت شده است.

اواخر تیر ۱۴۰۰ نیز سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش‌هایی از تلاش‌های یک «گروه چهار نفره وابسته به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی» برای ربودن مسیح علینژاد در ایالات متحده و بازگرداندن او به ایران منتشر کرده بودند.

روزنامه «واشینگتن‌پست» نیز دهم آذر امسال گزارش داده بود که جمهوری اسلامی ایران با افزایش طرح‌های توطئه برای ربودن و کشتن مخالفان در خارج از کشور، اجرای این عملیات را به «باندهای سرقت جواهرات و سایر گروه‌های بزهکار» مرتبط با خارج واگذار می‌کند.

با کوشش مسیح علی‌نژاد، لایحه‌ای با عنوان «قانون ۲۰۲۱ مربوط به آزار و اذیت و هدف‌گیری غیرقانونی افراد» اوایل ماه دی در کنگره آمریکا به تصویب رسید.

بر اساس این قانون، وزارت خارجه آمریکا موظف شده است که «به‌صورت دوره‌ای هویت افراد خارجی را که از طرف حکومت ایران آگاهانه مسئول نظارت، آزار و اذیت، زندانی کردن یا کشتن شهروندان ایران یا ایالات متحده هستند، به کنگره گزارش دهد» و دولت این کشور «تحریم‌های اجباری را علیه مقامات ایرانی که مسئول نقض مداوم حقوق بشر در ایران هستند وضع و هر بانک خارجی که با این افراد تحریم‌شده معامله کند را شناسایی و تحریم کند.»

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳