پوشیدن مقنعه سیاه برای زنان شاغل در داروخانه‌ها اجباری شد

به تازگی سازمان غذا و دارو دستورالعمل نحوه پوشش کارکنان داروخانه‌ها را ابلاغ کرده است. از جمله مفاد مهم این دستورالعمل می‌توان به ملزم‌شدن کارکنان زن (اعم از مسوول فنی و سایر کارکنان) به پوشیدن مقنعه به رنگ سیاه اشاره کرد.

این بخشنامه که در روز سوم اسفند نهایی شده است، کارکنان داروخانه‌ها را موظف به رعایت رفتار به اصطلاح «حرفه‌ای» و رعایت «کلیه شئون اسلامی و قانونی» می‌کند. همچنین، بر این اساس، مؤسس داروخانه باید بر رعایت موازین بخشنامه نظارت داشته باشد.

علاوه بر این، مسئولین فنی باید ملبس به روپوش سفید بوده و از برچسب مشخصات استفاده کنند. همچنین همه کارکنان غیر داروساز داروخانه باید از روپوش با رنگ سبز یا آبی استفاده کنند. داروخانه‌ها باید ضمیمه این دستورالعمل در معرض دید مراجعین داروخانه نصب کنند.

معاونت‌های غذا و دارو در مرحله قبل از راه‌اندازی داروخانه ملزم به اخذ تعهد کتبی از مؤسس داروخانه مبنی بر رعایت مفاد این دستورالعمل از زمان شروع فعالیت داروخانه هستند و کیفیت رعایت این دستورالعمل در ارزشیابی داروخانه‌ها لحاظ خواهد شد. در ماه گذشته، عدم رعایت حجاب اجباری از سوی کارکنان زن در برخی داروخانه‌ها منجر به تعطیلی این داروخانه‌ها شده است.

روز هشتم بهمن ماه، آخوندی به نام نصرت‌الله خلیلی، پس از تذکر حجاب به کارمند داروخانه‌ای در آمل،‌ با پیگیری قضایی منجر به پلمپ آن داروخانه شد. همچنین، روز سه‌شنبه دوم اسفند، سردار دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی شهرری، اعلام کرد مأموران او یک داروخانه را به خاطر «کشف حجاب عامدانه»‌ پلمب کرده‌اند.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۲۶ فوریه ۲۰۲۳