انبارهای روسیه از پهپادهای ایرانی خالی شده است

وزارت دفاع بریتانیا در تازه‌ترین ارزیابی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین گفته است که از حدود ده روز پیش گزارشی از به کار بردن پهپادهای انتحاری ساخت ایران در حملات روسیه منتشر نشده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در روزنگار اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا گفته شده که این موضوع نشان می‌دهد که احتمالا انبارهای تسلیحاتی روسیه از پهپادهای ساخت ایران خالی شده است.

وزارت دفاع بریتانیا در ارزیابی اطلاعاتی روز شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) درباره جنگ اوکراین گفت که تا قبل از ۱۵ فوریه نیروهای اوکراینی از سرنگون کردن دست کم ۲۴ پهپاد شاهد-۱۳۶ در فاصله زمانی اواخر ژانویه تا اوایل فوریه خبر داده بودند.

پیش از آن هم کی‌یف گفته بود که در اولین روزهای سال ۲۰۲۳ تعداد زیادی از پهپادهای ساخت ایران را که روسیه در حملاتش به کار برده، منهدم کرده‌ است.

در روزنگار اطلاعاتی این وزارتخانه گفته شده «با وجود آن که این تسلیحات سابقه خوبی در منهدم کردن اهداف تعیین‌شده نداشته‌اند، اما روسیه احتمالا از آنها به عنوان تله‌ای سودمند برای منحرف کردن تمرکز پدافند هوایی اوکراین از موشک‌های کروزی استفاده می‌کند که تاثیر بیشتری دارند.»

مقام های اوکراینی می‌گویند روسیه در حمله به شهرها و هدف قرار دادن اوکراینی ها، از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایران استفاده می کند.

دولت‌های غربی تا کنون بارها افراد و نهادهای ایرانی را در ارتباط با انتقال پهپادهای جنگی به روسیه تحریم کرده‌اند.

اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اقدام تنبیهی علیه جمهوری اسلامی هفت نهاد ایرانی را که می‌گوید در ساخت پهپادهای انتحاری مورد استفاده روسیه نقش دارند، در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

اعمال محدودیت علیه این نهادها بخشی از دهمین دور تحریم‌های اتحادیه اروپا در ارتباط با جنگ اوکراین است که روز شنبه ۶ اسفند تصویب شد و در مجموع ۱۲۱ فرد و موسسه را هدف قرار می‌دهد.

حکومت ایران ادعا می‌کند در جنگ اوکراین بی‌طرف است اما دولت‌های غربی با ابراز نگرانی از «ائتلاف» روسیه و ایران در این جنگ، درباره تامین تسلیحاتی مسکو از سوی جمهوری اسلامی هشدار می‌دهند.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید با تمام شدن پهپادهای ایرانی، روسیه احتمالا به دنبال تامین مجدد پهپاد خواهد بود.

‌هم‌زمان گزارش‌هایی از مذاکرات روسیه با یک تولید کننده پهپاد در چین منتشر شده است.

مجله آلمانی اشپیگل گزارش داده است که روسیه قصد خرید ۱۰۰ پهپاد از یک شرکت چینی را دارد و تاریخ تحویل این پهپادها در مذاکرات دو طرف، ماه آوریل ۲۰۲۳ عنوان شده است.

پیشتر آمریکا، آلمان و کشورهای غربی دیگر درباره فروش تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین هشدار داده و گفته بودند چنین اقدامی پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که دولت چین در روزهای گذشته تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس در جنگ روسیه و اوکراین را آغاز کرده که با واکنش محتاطانه غرب روبرو شده است.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۲۶ فوریه ۲۰۲۳