تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف آلمان

شنبه (۱۱ مارس/ ۲۰ اسفند)، هزاران ایرانی در شهرهای مختلف آلمان از جمله فرانکفورت، برلین، مونیخ، هامبورگ، اشتوتگارد و بسیاری شهرهای دیگر در حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران، تجمع کردند.

در مركز شهر فرانكفورت، ایرانیان ساکن این شهر برای حمايت از مردم معترض در ايران تجمعی با عنوان “بهار آزادی” برگزار کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در اين برنامه كه به دعوت فعالان سیاسی و مدنی سازماندهی شد، نرگس اسكندری شهردار فرانكفورت، حامد اسماعيليون، از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی، دانيال ايلخانی پور، نماينده پارلمان هامبورگ و اودو بولمن، مسئول حقوق بشر پارلمان اروپا به همراه دیگر فعالان حقوق بشری و سياسی سخنرانی كردند.

گروه موسيقی اعتراضی ژينا که از فرانسه به فرانكفورت آمده بودند هم برنامه “نسل آزادیی را اجرا کردند.

سخنرانان در تجمع اعتراضی امروز تاكيد كردند كه مرکز مبارزه در ايران است و اگرچه اكنون اعتراضات خيابانی كم تر شده، اما جنبش اعتراضی فروننشسته و بارديگر با تمام قوا بلند خواهد شد.

سخنرانان برنامه همچنين گفتند كه از هيچ تلاشی برای حمايت از جنبش اعتراضی در داخل کشور کوتاهی نخواهند کرد.

حامد اسماعیلیون از چهره‌های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود با اشاره به مسمومیت‌های زنجیره‌ای اخیر در مدارس دخترانه سراسر ایران گفت که در ۴۴ سال گذشته و از هشتم مارس ۱۳۵۷ تاکنون آن چه که دیده‌ایم، ستیز ایدئولوژی متحجر جمهوری اسلامی با زنان بوده است.

او در بخش دیگری از صحبت هایش گفت که زنان، دختران و مادران در تمام این سال‌ها با تظاهرات، کارزارهای جمع‌آوری امضا، جنگیدن در دادگاه‌ها، برداشتن روسری ها و با تمرد کردن در مقابل جمهوری اسلامی مقاومت کردند و این مبارزه انتهایی ندارد، مگر مردان ستمگر از تخت قدرت به پایین بیفتند.

آقای اسماعیلیون همچنین در سخنرانی خود بار دیگر خواستار قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی شد.

در پی کشته شدن مهسا (ژینا) امینی دختر کرد ایرانی ۲۲ ساله تحت بازداشت گشت ارشاد، اعتراضات وسیعی در مخالفت با حجاب اجباری در ایران رخ داد و معترضان خواستار سرنگونی حکومت شدند.

از همان زمان هم ایرانیان ساکن سایر کشور در حمایت از معترضان داخل کشور همه هفته تجمعات اعتراضی بی سابقه‌ای را در شهرهای مختلف جهان برگزار کردند که بازتاب گسترده‌ای داشته است.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۱۲ مارس۲۰۲۳