جو بایدن: ولادیمیر پوتین به وضوح مرتکب «جنایات جنگی» شده است

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) گفت که از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور پیگرد قانونی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به اتهام «ارتکاب جنایات جنگی» حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد از نظر او ولادیمیر پوتین «به وضوح مرتکب جنایات جنگی شده است.»

دیوان کیفری بین‌المللی روز گذشته حکم جلب ولادیمیر پوتین را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و دست‌داشتن در ربودن گسترده کودکان از اوکراین صادر کرد.

این دیوان در بیانیه‌ خود اعلام کرده است «آقای پوتین به دلیل اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی آنان از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه مسئول ارتکاب جنایت جنگی به شمار می‌رود.»

این نهاد در ادامه آورده است: «دلایل منطقی وجود دارد که باور کنیم آقای پوتین هم به دلیل ارتکاب مستقیم جنایات ادعایی و همینطور عدم اعمال کنترل مناسب بر زیردستان نظامی و غیرنظامی به لحاظ کیفری مسئول به شمار می‌رود.»

پیشتر آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفته بود این کشور از «دادگاهی شدن عاملان جنایات جنگی» حمایت می‌کند. این در شرایطی است که کرملین صدور چنین قرار تعقیبی را «ظالمانه و غیرقابل قبول» خوانده است.

هیچ‌کدام از دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه عضو دیوان کیفری بین‌المللی به شمار نمی‌روند.

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از «تصمیم تاریخی» دیوان کیفری بین‌المللی تشکر کرده است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز با استقبال از این حکم گفته است تصمیم دیوان برای صدور قرار تعقیب برای ولادیمیر پوتین، «تنها آغازی است برای محاکمه تمام کسانی که مسئول جنایات جنگی در اوکراین هستند.»

آقای بورل اضافه کرد: «این یک تصمیم مهم برای عدالت بین‌المللی و برای مردم اوکراین است. ما همیشه در اتحادیه اروپا به وضوح اعلام کرده‌ایم که مسئولین تجاوز غیرقانونی به اوکراین باید به دست عدالت سپرده شوند.»

دیوان کیفری بین‌المللی همزمان حکم جلب دیگری را برای ماریا الکسریونا لووا بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر ریاست جمهوری روسیه، به اتهام ارتکاب جرائم مشابه صادر کرده است.

روسیه در ماه فوریه سال گذشته به خاک اوکراین حمله کرد. نهادهای بین‌المللی می‌گویند این تهاجم تا کنون هزاران کشته و میلیون‌ها آواره برجا گذاشته است.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۸ مارس۲۰۲۳