آغاز سال نو با شعار علیه جمهوری اسلامی

هم زمان با آغاز سال ۱۴۰۲، جمعی از مردم در شهرهای مختلف ایران علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. در برخی شهرها هم مردم با برگزاری تجمع‌های اعتراضی خیزش «زن، زندگی، آزادی» را زنده نگه داشتند و با روشن کردن آتش در خیابان‌ها و سر دادن شعار علیه علی خامنه‌ای، خواستار سرنگونی نظام جمهوری اسلامی شدند.

پس از تحویل سال و هم‌زمان با پخش سخنرانی علی خامنه‌ای از تلویزیون جمهوری اسلامی، مردم در شهرهای مختلف شبانه علیه او و جمهوری اسلامی شعار دادند. ویدیوها از محلات مختلف تهران حاکی از آن بود که مردم با حضوری گسترده‌تر از قبل در این شعاردادن‌های شبانه همراهی کرده‌اند.

ساکنان مناطق شهرآرا، سعادت‌آباد، سردار جنگل، صادقیه، تهرانپارس، دردشت، فرجام، نارمک، شهرک اکباتان و… با سر دادن شعارهای «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» «مرگ بر خامنه‌ای» «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» اعتراض خود را نشان دادند. ویدیوهایی از کرج نیز نشان می‌دهد که مردم این شهر با سر دادن شعارهایی علیه خامنه‌ای هم‌زمان با سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض خود را اعلام کرده‌اند.

گزارش‌هایی هم از سر دادن شعارهای شبانه در شهرهای مشهد و اهواز در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

معترضان در بوکان با روشن کردن آتش در شهر، تجمع اعتراضی برگزار کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. آنان در شعارهایشان اعلام کردند که «تسلیم نمی‌شویم و راه شهدا را ادامه می‌دهیم». در این تجمع که شامگاه ۲۹ اسفند برگزار شد، شعارهای «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر دیکتاتور» نیز شنیده شد.

معترضان در ایذه هم‌زمان با آغاز سال نو، به مزار کیان پیرفلک و دیگر کشته‌شدگان خیزش سراسری در این شهر رفتند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. در این تجمع‌ها شعارهای «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»، «این گل پرپر شده هدیه به میهن شده» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

مراسم نوروز در شهر بلبلان‌آباد از توابع دهگلان نیز با اعتراض‌ علیه جمهوری اسلامی همراه بود. نیروهای امنیتی در این شهر با حمله به شرکت‌کنندگان در مراسم نوروز این شهر، آن‌ها را متفرق و به سمت مردم تیراندازی کردند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که بر اثر این اقدام نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی چندین تن به‌شدت مجروح شده‌اند.

در سقز نیز مردم به خیابان آمدند و با روشن کردن آتش و مسدود کردن برخی خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. حضور گسترده مردم سقز در خیابان‌های این شهر با واکنش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی همراه بود و برخی محلات این شهر برای ساعاتی به صحنه درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی تبدیل شد.

نیروهای امنیتی در سقز به سمت مردم تیراندازی کردند و تصاویری از معترضان این شهر که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در برخورد با معترضان از گلوله ساچمه‌ای استفاده کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، با وجود تیراندازی و سرکوب گسترده در شهر سقز، مردم این شهر با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» به تجمع اعتراضی خود ادامه می دادند.

معترضان در اشنویه نیز هم‌زمان با نوروز به خیابان‌ها آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

جمعی از معترضان در روستای قلعه‌رش سردشت نیز در آستانه نوروز روی یکی از کوه‌های نزدیک روستا با آتش واژه «آزادی» را نوشتند.

مراسم نوروز در روستای بادیناوی از توابع پیرانشهر نیز با اعتراض‌های مردم و سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» همراه بود.

اهالی روستای چوروننه از توابع مریوان نیز با برگزاری تجمع هنگام سال نو، شعار «زن زندگی آزادی» سر دادند.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۲۱ مارس۲۰۲۳