نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه سال جاری؛ بی‌سابقه در ۷۸ سال گذشته

پس از آن که مرکز آمار نرخ تورم سالانه اردیبهشت‌ماه سال جاری را ۴۹/۱ درصد اعلام کرد، رسانه‌ها از بی‌سابقه بودن تورم کنونی در حدود ۸ دهه گذشته خبر دادند.

روزنامه هم‌میهن روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه گزارش داد که این رقم تورم بجز در سال ۱۳۷۴ ، در ۷۸ سال گذشته در ایران سابقه نداشته است.

این روزنامه در تایید این بی‌سابقه‌‌ بودن، جدول نرخ تورم در ۸۶ سال گذشته را به نقل از بانک مرکزی منتشر کرده است.

این در حالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، فروردین‌ماه سال جاری در نطقی تلویزیونی «کنترل تورم» و «رشد اقتصادی» را برنامه اصلی دولت در سال جدید ذکر کرد.

به گزارش روزنامه هم‌میهن در یک سال گذشته نرخ روغن‌ ۲۵۱ درصد، قیمت گوشت قرمز و مرغ ۸۳ درصد و نرخ شیر، پنیر و تخم‌مرغ هم ۹۰ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

این روزنامه پیش‌بینی کرده است که عدم تغییر سیاست خارجی دولت و کسری‌های دائمی بودجه منجر به وقوع تورم سه‌رقمی خواهد شد.

معاون رضوی، کارشناس اقتصاد ساکن آمریکا، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، از جمله دلایل افزایش تورم را عدم تعادل میان عرضه پول و ناکافی‌بودن تولید اقتصادی ذکر کرد.

همزمان زمزمه‌هایی هم درباره حذف ارز حمایتی دولت از برخی کالاهای اساسی و پیش‌بینی گرانی‌های بیشتر به نگرانی‌هایی در این باره دامن زده است.

به گفته یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جبار کوچک‌نژاد، حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی قطعا قیمت کالاهایی مانند مرغ، برنج و دارو را افزایش خواهد داد.

این در حالی است که کارگران و بازنشستگان در روزهای گذشته با برگزاری تجمعات در شهرهای مختلف خواستار برخورداری از حق حیات و توان مقابله با تورم لجام‌گسیخته شدند.

کارشناسان بر این باورند که شاخص فلاکت در ماه‌های آتی و با نمایان‌شدن تاثیرات بلند مدت اعتراضات و سیاست‌های اقتصادی دولت رشد چشمگیری خواهد داشت.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی،۱ ژوئن ۲۰۲۳