یاسین موسوی نوکیش مسیحی با اتهامات امنیتی به ۱۵ سال زندان محکوم شد

یک نوکیش مسیحی به نام یاسین موسوی با حکم دادگاه انقلاب شهر اهواز به اتهام «عضویت در گروه‌هایی که قصد اخلال در امنیت ملی دارند»‌ و همچنین «تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت صهیونیستی» به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

آژانس خبری مسیحیان ایران «محبت نیوز» ۲۸ خردادماه گزارش داد موسوی با حکم شعبه سوم دادگاه انقلاب شهرستان اهواز به ریاست مهدی فتحی نیا به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

گفته می‌شود این شهروند مسیحی با دو اتهام امنیتی روبرو شده است: «عضویت در دسته یا جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت کشور تشکیل شده» و «تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت صهیونیستی» که برای اتهام اول به ۱۰ سال و برای اتهام دوم به پنج سال (در مجموع ۱۵ سال) حبس محکوم شده است.

منابع غیررسمی گفته‌اند، در متن کیفرخواست یاسین موسوی آمده که «در اعتراضات سال ۱۴۰۱ نقش فعال داشته است» و همچنین ادعا شده که وی «یکی از سرشبکه‌های سازمان [مسیحی] ایلام در استان خوزستان می‌باشد.»

این نوکیش مسیحی سوم دی‌ماه ۱۴۰۲ به همراه شمار دیگری از نوکیشان مسیحی در شهر ایذه از جمله اسماعیل نریمان پور بازداشت شد. وی پس از تحمل ۲۰ روز زندان انفرادی در وزارت اطلاعات، به زندان امنیتی «شیبان» اهواز منتقل گردید و به مدت پنج ماه در آنجا در بازداشت بود. وی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ با قید وثیقه «دو میلیارد تومانی» تا زمان برگزاری دادگاه بطور موقت آزاد شد. بر اساس حکم اولیه دادگاه که هفتم خرداد ۱۴۰۳ تشکیل شد وی در مجموع به ۱۵ سال حبس محکوم گردید.

یاسین موسوی پیش از این در مهرماه ۱۳۹۶ (به مدت سه ماه) و در فروردین ۱۴۰۰ (به مدت سه ماه) نیز در زندان امنیتی شیبان محبوس بود. وی همچنین در آبان‌ماه ۱۴۰۱ در جریان اعترضات ضدحکومتی در شهر ایذه برای چند روز بازداشت شد و مدتی را در زندان گذراند.

همچنین شمار دیگری از نوکیشان مسیحی که سال ۱۴۰۲ در شهر ایذه بازداشت شده بودند، در دادگاه محاکمه شدند. بر اساس شنیده‌ها، از میان آنها حمید افضلی با اتهامات امنیتی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. همچنین نصرالله موسوی و بیژن قلی‌زاده هر کدام به پنج سال زندان، ظهراب شهبازی به ۹ ماه زندان و ایمان صالحی دیگر نوکیش مسیحی نیز که همچنان در بازداشت بسر می‌برد به ۵ سال زندان محکوم شد. به گزارش «محبت‌نیوز» دو نفر دیگر از نوکیشان مسیحی نیز که نام‌شان محفوظ است هر کدام به دو سال زندان محکوم شده‌اند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴