فرزانه اصغری؛ نخستین نماینده تمدن پارسی در مسابقات جهانی دختر شایسته

در اولین دوره مسابقه «دختر شایسته تمدن پارسی» که با حضور ۱۹ شرکت‌کننده نهایی دوشنبه ۱۷ ژوئن در هتل پلازای شهر رم در ایتالیا برگزار شد، فرزانه اصغری، مدل و متخصص پوست و زیبایی، موفق شد مقام اول را کسب کند.

مسابقه «دختر شایسته تمدن پارسی» (Miss Persia) به همت گلشن بختیاری بنیان‌ گذاشته است. در این مسابقه، هر زنی با ملیت ایرانی، ازبک، تاجیک یا افغان (به شرط فارسی‌زبان بودن) می‌توانست شرکت کند. نماینده منتخب این مسابقات در هفتاد‌وسومین دوره مسابقه «خانم شایسته جهان» (Miss Universe) که تابستان ۲۰۲۴ در مکزیک برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند.

چهار داور بین‌المللی که این مسابقه را داوری کردند.

یکی از این داوران فرانچسکا یو، کارآفرین برجسته مد چینی تبار و متولد ایتالیا و موسس یک شرکت طراحی مد است که تلاش می‌کند طراحی ایتالیایی را با صنایع دستی چین درهم آمیزد.

بروک بروک‌ــ‌جکسون، مدل و برنده مسابقات زیبایی دختر شایسته زیمباوه در سال ۲۰۲۳ داور دیگر این مسابقه بود.

ساپوترا دی‌وی نوگراها، متخصص روابط عمومی متولد جاکارتا در اندونزی که فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه سوربون و دارای مدرک کارشناسی ارتباطات دیجیتال و بازاریابی از مدرسه ارتباطات اروپایی است، هم یکی از داوران بود.

آنجلو آنتونینی ایتالیایی که در زمینه انتشارات و روابط عمومی فعالیت می‌کند، نیز در این مسابقات داوری کرد.

فرزانه (فی) اصغری کیست؟

فرزانه (فی) اصغری که عنوان اولین دختر شایسته تمدن پارسی را به خود اختصاص داد، مدل و متخصص پوست و زیبایی است که در ایران به دنیا آمد و بزرگ شد. او پس از دریافت مدرک کارشناسی در رشته میکروبیولوژی، به ایالات متحده مهاجرت کرد و به برادرش، سام اصغری، پیوست تا رویاهایش را دنبال کند.

فی در آمریکا در رشته پرستاری تحصیل کرد و تمرکز حرفه‌ای خود را تغییر داد. تعهد او به کمک به دیگران او را به سفرهای خیریه و انسان‌دوستانه به جامائیکا کشاند؛ جایی که در بیمارستان‌ها، یتیم‌خانه‌ها و بنیادهای زنان خدمات مراقبت و آموزشی ارائه کرد.

او به مد و حرفه مدلینگ هم علاقه‌مند بود و در کنار تحصیلات و حرفه‌اش در این زمینه هم فعالیت می‌کند. فی به روی جلد چند مجله معروف مد در آمریکا هم راه یافته و در چند هفته مد شرکت کرده است. او با دریافت مدرک کارشناسی ارشد پرستاری و مدارک تخصصی پوست و زیبایی، به این حیطه وارد شد.

فی اصغری به عنوان یک کارآفرین زن، به دنبال به اشتراک گذاشتن تجارب سفرش است تا الهام‌بخش نسل جوان در ایران و سراسر جهان باشد.

در این مسابقه همچنین آوا وهنشان به عنوان نماینده تمدن پارسی در مسابقات دختر شایسته زمین (Miss Earth) و سمیه رشیدی، به عنوان نماینده تمدن پارسی در مسابقات دختر شایسته اکو سیستم (Miss Eco International) انتخاب شدند.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴