آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی برنده نوبل صلح در سال ۲۰۱۹

به گزارش خبرگزاری یورونیوز، کمیته نوبل نروژ روز جمعه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی را شایسته دریافت جایزه صلح نوبل اعلام کرد.

بنا بر اعلام کمیته صلح نوبل، علت انتخاب او تلاش‌هایش در راه صلح و توسعۀ همکاری‌های بین‌المللی و بطور ویژه ابتکار سرنوشت‌ساز او برای حل مناقشۀ مرزی با همسایه شمالی این کشور یعنی اریتره است. کمیتۀ نوبل صلح
همچنین تلاش همۀ طرف‌های درگیری در راه عملی کردن صلح و آشتی در اتیوپی همچنین در شرق و شمال شرق آفریقا را ستود.

آبی احمد علی، افسر اطلاعاتی پیشین ارتش اتیوپی در ۲ آوریل ۲۰۱۸ میلادی به عنوان چهارمین نخست‌وزیر جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی کار خود را آغاز کرد. او از زمان به قدرت رسیدن، برنامۀ گسترده‌ای از اصلاحات سیاسی و اقتصادی را در اریتره آغاز کرد که پایان دادن به بن بست ۲۰ ساله در روابط اتیوپی-ارتیره یکی از آنها بود. نخست‌وزیر ۴۳ سالۀ اتیوپی در همکاری نزدیک با ایسایاس آفورکی، رئیس‌جمهور اریتره توانست یک توافق صلح را میان دو کشور به سرانجام برساند و به بن‌بست طولانیِ «نه جنگ و نه صلح» در روابط دو همسایه پایان دهد.

برندگان نوبل سال ۲۰۱۹ میلادی علاوه بر مدال طلا و دیپلم افتخار، برندۀ یک جایزه نقدی به ارزش ۹ میلیون کرون (معادل ۹۱۸ هزار دلار) نیز خواهند شد. پس از اعلام تدریجیِ نام برندگان در این هفته، مراسمی ویژه در۱۰ دسامبر برگزار خواهد شد تا در سالگرد درگذشت آلفرد نوبل بنیانگذار بنیاد نوبل، از برندگان تقدیر و جوایز آنها اهدا شود.