مدال نقره برای کاراته زنان ایران

رشته کاراته نیز یکی از این رشته‌هاست که برای اولین بار در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو (محل تولد این رشته ورزشی) برگزار خواهد شد. فاطمه صادقی و ابوالفضل شهرجردی نمایندگان کاراته ایران بودند که شهرجردی با کسب مقام هفتم، از صعود به مرحله بعدی بازماند و صادقی با کسب مدال نقره تاریخ ساز شد.
فاطمه صادقی ۱۹ ساله با رنکینگ ۱۷ جهان پس از رویارویی با کاتاروهای (کاراته‌کاران) کشورهای آمریکا، ایتالیا، دومنیکن، ونزوئلا، تایلند، نیوزلند و اسپانیا با کسب امتیاز ۲۴.۲۰ به مرحله بعدی صعود کرد و در مرحله نیمه نهایی با شکست دادن رقیبان آمریکایی، ایتالیایی و دومنیکنی با کسب امتیاز ۲۴.۶۶ به بازی فینال راه یافت.

این کاتارو ملاردی در این بازی به مصاف ساندرا سانچز ۳۸ ساله از اسپانیا رفت و رقابت را با امتیاز ۲۴.۶۰ در برابر ۲۶.۲۸ به حریف قدر خود واگذار کرد و اولین مدال کاروان ایران در این بازی‌ها را به دست آورد.
این اولین بار در رده سنی بزرگسالان کاتای انفرادی زنان است که نماینده ایران به مرحله فینال راه می‌یابد و همچنین موفق به کسب مدال می‌شود.

در ویدیوی منتشر شده از صادقی در خبرگزاری فارس، صادقی می‌گوید: «ساندرا سانچز رنک (رتبه) یک دنیاست. من رنک ۱۷ هستم که امیدوارم آن را پایین بیاورم و کسب سهمیه کنم. مسابقات بعدی کاراته‌وان برای کسب سهمیه المپیک دی ماه در اسپانیا خواهد بود».

سانچز قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ است و با ۵ طلا و دو نقره یکی از شانس‌های المپیک ۲۰۲۰ به حساب می‌آید. سایت رسمی فدراسیون جهانی کاراته با شگفتی از این بازی یاد کرد و در سایت خود نوشت: «کاراته کای ایرانی با راهیابی به فینال، بزرگترین اتفاق غیر منتظره روز را رقم زد. بر خلاف تمامی احتمالات، این ورزشکار ۱۹ ساله همگان را سورپرایز کرد و برای کسب عنوان قهرمانی به فینال راه یافت».

گفتنی است مدال برنز این بازی‌ها مشترکا به هنگ کنگ و دومنیکن رسید و کسب مدال نقره ۷۰۰ دلار برای صادقی به همراه داشت. وی پیشتر مدال‌های رنگارنگی در رده سنی جوانان و امید برای ایران به ارمغان آورده است: در مسابقات قهرمانی جوانان۲۰۱۶ جهان( اندونزی) نقره، مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۶ (اندونزی) نقره، مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ (قزاقستان) در رده سنی امید طلا و مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۹(ازبکستان) برنز.
منبع: سایت ایندیپندنت به زبان فارسی