افت ۲۱ درصدی ارزش برابری ریال در سال ۲۰۱۹

در حالی که نرخ فروش دلار در بازار ارز ایران طی سال میلادی گذشته ۲۱ درصد افزایش یافت، پوند، دلار کانادا و روبل روسیه با جهش‌های بیشتر از دیگر رقبای بین‌المللی خود پیشی گرفتند.

بازار ارز ایران داد و ستدهای سال ۲۰۱۹ میلادی را با نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار آمریکا آغاز کرد. این نرخ در ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) تا آستانه ۱۶ هزار تومان صعود کرد ولی سپس در قالب یک نوسان نزولی تا ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان در جریان معاملات ۲۶ اوت(۴ شهریور) کاهش یافت.

نرخ فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران در ۹ دسامبر(۱۸ آذر) بار دیگر به آستانه ۱۴ هزار تومان رسید ولی سپس تا پایان سال میلادی در محدوده ۱۳ هزار تومان نوسان کرد. بدین ترتیب نرخ دلار در طول سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲۱ درصد افزایش یافت و از ۱۱ هزار تومان در ابتدای ژانویه گذشته به ۱۳ هزار ۳۰۰ تومان در انتهای دسامبر رسید.

در همین مدت نرخ فروش هر یورو در بازار آزاد تهران از ۱۳ هزار به ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافت و ۱۴.۶ درصد بالا رفت. پوند بریتانیا نیز از ۱۴ هزار و ۲۸۰ تومان در جریان مبادلات روز نخست ژانویه ۲۰۱۹ به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در خرید و فروش‌های پایان دسامبر رسید و ۲۲.۵ درصد تقویت شد.

اما رشد قیمت دلار کانادا طی ۱۲ ماه گذشته گوی سبقت را از پوند نیز رُبود به طوری بهای فروش آن از ۸ هزار ۲۵۵ تومان به ۱۰ هزار و ۱۹۵ تومان رسید و ۲۳.۵ درصد بالاتر رفت.

با این وجود، بیشترین رشد قیمت در بازار ارز، نصیب روبل روسیه شد، به طوری که نرخ فروش آن از ۱۶۳ تومان در آغاز ژانویه گذشته به ۲۱۴ تومان در معاملات روز پایانی دسامبر رسید و ۳۱.۲ درصد تقویت شد.

در طول سال گذشته میلادی نرخ برابری لیر ترکیه در مقابل ارز ملی ایران تنها ۵.۶ درصد افزایش یافت ولی ریال عربستان نزدیک به ۱۶.۷ درصد، درهم امارات ۱۸ درصد و دینار عراق حدود ۱۸.۶ درصد گرانتر شدند. در همین حال قیمت فروش افغانی نیز با ۱۳.۳ درصد افزایش از ۱۵۰ تومان به ۱۷۰ تومان رسید.

منبع: سایت یورونیوز به زبان فارسی، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹