کیمیا علیزاده به آلمان مهاجرت می‌کند

کیمیا علیزاده، نخستین مدال‌آور زن ایران در بازی‌های المپیک، که به تازگی با انتشار مطلبی انتقادی از تصمیم خود برای ادامه حرفه ورزشی در خارج از کشور خبر داده بود آلمان را به عنوان مقصد تازه خود انتخاب کرده است.

میمون ال بوجوفی، سرمربی هلندی کیمیا علیزاده، با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفته است که خانم علیزاده تصمیم گرفته تا حرفه ورزشی خود را در آلمان ادامه دهد.

پیشتر در هفته گذشته نشریه بیلد آلمان در گزارشی با اشاره به تمایل کیمیا علیزاده برای ادامه حرفه ورزشی خود در آلمان، از قول او آورده بود که وی پیشنهاداتی از هلند، کانادا، بلژیک و بلغارستان داشته است.

سرمربی هلندی او گفته است بعد از تصمیم کیمیا علیزاده به ترک ایران و انتشار نامه او، «خیلی ها برای به دست آوردن او تلاش کرده‌اند».

در همین حال محمد پولادگر، رئیس فدراسیون تکواندوی ایران، درباره احتمال حضور علیزاده در ترکیب تیم ملی آلمان در مسابقات المپیک آتی گفت: «کیمیا علیزاده قانونی نمی‌تواند برای کشور دیگر بازی کند. از آخرین حضور یک ورزشکار در ترکیب تیم ملی باید ۳ سال بگذرد تا برای کشور جدید بتواند بازی کند…اصلا امکان پذیر نیست مگر در تیم پناهجویان که کمیته بین المللی المپیک راه انداخته است که آن هم شرایط خاص دارد.»

کیمیا علیزاده هفته گذشته با انتشار پستی اینستاگرامی به شدت از سیاست‌های جمهوری اسلامی درباره زنان انتقاد کرد و نوشت: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

این قهرمان تکواندو ایران افزوده بود: «من برایشان مهم نبودم. هیچکدام‌مان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‎‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند!».

کیمیا علیزاده علاوه بر اینکه نخستین زن ایرانی است که در بازی‌های المپیک موفق به کسب مدال شده است، نخستین مدال تکواندو زنان ایران را نیز در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ کسب کرد و پیش از آن نیز نخستین مدال دختران در قهرمانی نوجوانان جهان در سال ۲۰۱۴ را به دست آورد. او در سال ۲۰۱۷ نیز با حضور در فینال رقابت‌های تکواندو قهرمانی جهان مدال نقره گرفت.

منبع: سایت (اتحادیه اروپا) یورونیوز به زبان فارسی، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰