از سرگیری اعتراضات در عراق: دو پلیس کشته و ده‌ها معترض زخمی شدند

پس از چند هفته آرامش نسبی در عراق، اعتراضات ضد دولتی در این کشور شام‌گاه روز یکشنبه از سر گرفته شد و امروز وقوع درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهر کنندگان به کشته شدن دو افسر پلیس و زخمی شدن ده‌ها معترض انجامید.

یک روز پس از ازسرگیری موج اعتراضات ضد دولتی در عراق، تظاهر کنندگان امروز۳۰ دی/۲۰ ژانویه در چندین شهر بزرگ این کشور از جمله ناصریه، کربلا، عماره و بصره با نیروهای امنیتی درگیری شدند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، معترضان به سوی پلیس سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از گاز اشک آور و نارنجک شوک‌دهنده استفاده کردند. در اثر به خشونت کشیده شدن اعتراضات امروز مردم عراق، ده‌ها تظاهر کنند در چندین شهر این کشور زخمی شدند.

نیروهای امنیتی بغداد نیز زخمی شدن ۱۴ افسر پلیس در میدان تحریر را تأیید کردند. این منبع همچنین گفته است که ۲ افسر پلیس در شهر بصره توسط یک راننده خودرو زیر گرفته و کشته شدند.

آخرین گزارش‌ها از عراق حاکی از مسدود بودن بزرگراه‌های اصلی جنوب این کشور هستند. معترضان این بزرگراه‌ها را با استفاده از تایرهای سوخته مسدود کرده اند.

اعتراضات ضد دولتی در عراق در تاریخ اول اکتبر (۲۰۱۹) علیه فساد و ناکارایی دولت آغاز شد. بر اساس آخرین آمار، از آغاز این اعتراضات تا کنون بیش از ۴۵۰ معترض در این کشور کشته شدند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده قدس سپاه پاسداران در بغداد (۳ ژانویه ۲۰۲۰) توسط آمریکا و افزایش تنش میان تهران و واشنگتن، اعتراضات ضد دولتی در عراق به حالت تعلیق درآمده بود اما معترضان روز گذشته موج جدید اعتراضات خود را آغاز کردند.

معترضان عراقی هفته گذشته به دولت این کشور یک هفته مهلت داده و خواستار برآورده شدند مطالبات و اصلاحات سیاسی شده بودند. آنها گفته بودند که در صورت عدم برآورده شدن مطالبات شان، موج جدیدی از اعتراضات را آغاز خواهند کرد.

پس از نزدیک ۴ ماه از آغاز اعتراضات ضد دولتی در عراق، معترضان همچنان خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام و اصلاح قانون انتخابات در این کشور هستند. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق حدود ۲ ماه پیش (۲۹ نوامبر ۲۰۱۹) استعفا کرد، با این حال احزاب سیاسی این کشور بر سر تعیین جایگزین وی تاکنون به توافق نرسیده اند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰