بازداشت یکی از اعضای “جیش‌الاسلام سوریه” در فرانسه به اتهام ارتکاب جنایت جنگی

پلیس فرانسه یک عضو ارشد گروه جیش‌الاسلام را به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت و مشارکت در «ناپدیدی» اجباری چهار شهروند سوریه در بندر مارسی بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مجدی مصطفی نعمه ۳۱ ساله روز چهارشنبه در جریان عملیات یگان ویژه ژاندارمری در مارسی بازداشت و پس از ۴۸ ساعت بازجویی، برای تشکیل پرونده به دادسرای مبارزه با تروریسم پاریس منتقل شد. وی پیش از این سخنگوی سازمان نظامی-سیاسی جیش‌الاسلام بود که یکی از قدرتمندترین گروه‌های مخالف دولت بشار اسد در جریان جنگ داخلی این کشور به شمار می‌رود.

به گفته یک منبع قضایی، مجدی مصطفی نعمه به ظن ارتکاب، شکنجه، جنایت علیه بشریت و مشارکت در ناپدیدی اجباری رازان زیتونه، وکیل و روزنامه‌نگار سرشناس سوریه و سه همرزمش در سال ۲۰۱۳، تفهیم اتهام و قرار بازداشت وی تمدید شده است.

رازان زیتونه در ۹ دسامبر سال ۲۰۱۳ همراه با همسرش وایل حماده و دو فعال سیاسی دیگر با نام‌های سمیرا خلیل و ناظم حماده در حومه دمشق ناپدید شدند و دیگر خبری از آنها در دست نیست. جیش‌الاسلام که در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ کنترل کامل حومه (ریف) دمشق را در دست داشت، متهم اصلی این آدم‌ربایی است.

خانم زیتونه در سال ۲۰۱۱ همراه با چند کنشگر دیگر جریان «بهار عربی» جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را به دلیل تلاش‌هایش برای ثبت و گزارش موارد نقض حقوق بشر در سوریه و دفاع از قربانیان سرکوب، دریافت کرده بود. وی در سال ۲۰۱۲ و همزمان با افزایش خطر بازداشت از سوی نهادهای امنیتی دولت بشار اسد به حومه دمشق پناه برد و از همان زمان، تمام گروه‌های درگیر در سوریه و به‌ویژه جیش‌الاسلام را به نقض سازمان‌یافته (سیستماتیک) و فاحش حقوق بشر متهم کرد.

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر ، لیگ حقوق بشر فرانسه، مرکز رسانه‌های سوریه و بستگان چندین فرد ناپدید شده، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ با ثبت شکایتی در دادگستری فرانسه، اعضای جیش‌الاسلام را به «شکنجه»، ارتکاب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ در غوطه دمشق متهم کرد. وکیل شاکیان می‌گوید ما حضور مجدی مصطفی نعمه در مارسی را دهم ژانویه به پلیس اطلاع دادیم.

وکلای شاکیان امیدوارند که رسیدگی به این پرونده، راه را برای دادگاه‌های فرانسه برای محاکمه مجرمان جنگ داخلی سوریه، از نیروهای دولتی تا مخالفان، باز کند.از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، جیش الاسلام یکی از نیرومندترین و سازمان‌یافته‌ترین گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد به شمار می‌رود. این گروه که به دریافت کمک مالی از پادشاهی عربستان سعودی مشهور است، در سال ۲۰۱۸ آخرین پایگاه خود در غوطه دمشق را ترک کرد و هم‌اکنون اعضای آن در استان ادلب حضور دارند. زهران علوش، بنیانگذار جیش‌الاسالام در سال ۲۰۱۵ در جریان یک حمله هوایی هدفمند دولت سوریه در نزدیکی دمشق کشته شد. پس از قتل زهران برادرش محمد علوش رهبری این سازمان را برعهده گرفت. محمد علوش، به‌عنوان یکی از چهره‌های «اپوزیسیون مسلح میانه‌رو» سوریه، نمایندگی مخالفان دولت بشار اسد در مجامع بین‌المللی را هم عهده دار است. مجدی مصطفی نعمه، به دلیل نزدیکی و ارادت به براداران علوش، در غوطه به اسلام علوش معروف بود.

منبع: سایت یورونیوز (اتحاریه اروپا) به زبان فارسی، ۱ فوریه ۲۰۲۰