فروپاشی یخچال معروف به «روز قیامت» شهرهای مهمی در جهان را زیر آب می‌برد

سوراخ بزرگی در یخچال طبیعی موسوم به روز قیامت در قطب جنوب کشف کرده‌اند که شاید به معنای آن باشد که این یخچال، حتی سریع‌تر از آنی ذوب شود که از دیرباز دانشمندان را به هراس افکنده بود.

پشته عظیم «توایتس» اگر به طور کامل ذوب شود، آب دریاها را تا ۶۰ سانتیمتر بالا می‌آورد که برای زیر آب بردن شهرهای مهم ساحلی جهان کافی خواهد بود.

این تیغه یخی که به اندازه بریتانیا وسعت دارد، مانع محافظی برای گستره پهناور غرب قطب جنوب است و ذوب شدن آن سبب می‌شود که کل این منطقه ناپایدار شود، زیرا در معرض آب‌های گرمتری قرار می‌گیرد.

اکنون دانشمندان می‌گویند که سوراخ زیر این یخچال خیلی بزرگتر از آنی است که قبلاً گمان می‌کردند و بنابراین، در برابر فروپاشی هم خیلی آسیب‌پذیرتر است.

طول این حفره در مجموع حدود ۱۰ کیلومتر و عمق آن۳۰۰ متر است، و از محو شدن حدود ۱۴ میلیارد تن یخ ایجاد شده است.

پیترو میلیلو، کارشناس رادار سازمان ناسا، که سرپرست تحقیقات جدیدی در مورد توایتس است، می‌گوید: «اندازه این سوراخ شگفت‌آور است و همان طور که ذوب شدن آن ادامه دارد، یخچال را عقب می‌برد.»

میلیلو، سرپرست گروه تحلیل داده‌هایی است که ماهواره‌های ایتالیایی و آلمانی گردآوری کرده‌اند، و نیز در برنامه ناسا به نام عملیات پلیخ، گرد آوری شده‌اند. در برنامه پلیخ، هواپیماهایی را با قابلیت رادارهایی که امواج آنها در یخ نفوذ می‌کند، روی مناطق قطبی به پرواز درمی‌آورند.

میلیلو افزود، با آن که محققان انتظار داشتند که یخ‌ها به طرز چشم‌گیری ذوب شده باشد، از وسعت این سوراخ شگفت‌زده شدند.

یافته‌های این تحقیق که در مجله پیشرفت‌های علمی انتشار یافت، حاصل بزرگترین طرح تحقیقاتی درحال انجام راجع به این یخچال توسط گروهی از کارشناسان جهان است.

هدف از آن طرح پنج ساله و ۳۸ میلیون پوندی با همکاری بین‌المللی در مورد یخچال توایتس به سرپرستی ایالات متحده و بریتانیا، پی بردن به دلیل تغییرات سریع این یخچال است.

در این طرح، برای گردآوری داده‌ها در مورد یخ و آب‌های اطراف این یخچال، از ربات، ایستگاه‌های هواشناسی اقیانوسی، و بیش از دوازده فُک دارای حسگر استفاده کرده‌اند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۹ فوریه ۲۰۲۰