کانادا:رژیم ایران با خودداری از تحویل جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی، معاهدۀ هوانوردی بین‌المللی را نقض می‌کند

فرانسوا- فیلیپ شامپانی، وزیر امور خارجۀ کانادا، یکبار دیگر از ایران خواست جعبه‌های سیاه هواپیمای شرکت هواپیمائی بین‌المللی اوکراین را که روز ٧ ژانویه با شلیک دو موشک دفاع ضد هوائی ایران در آسمان این کشور سرنگون شد، در اختیار فرانسه قرار دهد. او هشدار داد که خودداری ایران از این اقدام مغایر با تعهدات این کشور در معاهدۀ هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی است.

وزیر امور خارجۀ کانادا روز یکشنبه ٩ فوریه، در یک کنفرانس مطبوعاتی و نیز در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی «گلوبال نیوز» تاکید کرد که «زمان ارسال جعبه‌های سیاه هواپیما» فرا رسیده است. او گفت «سازمان هواپیمائی غیرنظامی بین‌المللی و کشورهائی [که دارای فن‌اوری لازم هستند] به ایران اطلاع داده‌اند که امکان در اختیار نهادن تجهیزات قرائت جعبه‌های سیاه وجود ندارد». ایران پیش از آن با اعلام خودداری از تحویل این جعبه‌ها، خواستار دریافت تجهیزات لازم بمنظور قرائت جعبه‌ها شده بود.

فرانسوا- فیلیپ شامپانی از ایران خواست به بن بست ایجاد شده در استخراج داده‌های جعبه‌های سیاه پایان دهد. بیش از یک ماه پس از وقوع این سانحه، رفتار ایران مانع بررسی دقیق چگونگی وقوع این رویداد گردیده است. ایران پس از چند روز انکار مُصرانه، در برابر اسناد موجود اذعان کرد که پرواز شمارۀ ٧۵٢ شرکت هواپیمائی اوکراین با شلیک دو موشک دفاع ضد هوائی سپاه سرنگون شده است. از آن هنگام تاکنون شایعات بسیاری در بارۀ «عامدانه» بودن این شلیک در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

وزیر امور خارجۀ کانادا با اشاره به همین شایعات گفت «بهترین نوش‌دارو» در این زمینه «شفافیت» کامل است. او در گفتگو با برنامۀ «وست بلاک» یادآوری کرد که به همتای ایرانی خود گفته است رفتار تهران در این زمینه مغایر با « روح و متن معاهدۀ هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی است» و با توجه به اینکه «ایران نه توان فنی و نه کارشناسی لازم برای بررسی جعبه‌های سیاه را دارد»، ارسال آنها به پاریس که دارای توانائی های ضروری در این زمینه است» اجتناب ناپذیر می‌نماید.

وزیر امور خارجۀ کانادا گفت از همتای ایرانی خود خواسته است «در این زمینه تصمیم قطعی اتخاذ شده و […] جعبه‌های سیاه بدون اتلاف وقت به پاریس فرستاده شود».

وی گفت که خواست گروه بین‌المللی هماهنگی متشکل از کشورهائی که شهروندان آنها در این سانحه کشته شده‌اند نیز همین است. ایران تا کنون به این خواست پاسخ نداده و گفتگو با اوکراین در بارۀ پرداخت غرامت را متوقف کرده است.

در حادثۀ سرنگون ساختن این هواپیما ١٧٦ تن و از جمله ۵٧ نفر شهروند کانادا کشته شدند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۱۰ فوریه ۲۰۲۰