پادشاه اسپانیا، به دنبال افشای آنچه که «آشفتگی مالی» خوانده شده، از میراث پدر چشم پوشی کرد

به گزارش دربار اسپانیا، شاه فلیپ ششم از به ارث بردن هرگونه میراث شخصی از پدرش، شاه بازنشسته خوان کارلوس اول، انصراف داد.

او پس از فاش شدن ماجراهایی که آن را آشفتگی‌های مالی پادشاه پیشین خوانده‌اند، از میراث پدر صرف‌نظر کرد.

دربار روز یک‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد فلیپ علاوه بر انصراف از ارث، خوان کارلوس را هم از کمک‌هزینه سالانه‌اش محروم می‌کند. در سال ۲۰۱۸ او که پادشاه قبلی بود ۱۹۴۲۳۲ یورو (۱۷۷ هزار پوند) کمک‌هزینه دریافت کرد.

او این تصمیم را زمانی گرفت که دادستان‌های سوئیسی مشغول بازرسی حساب بانکی‌ای در خارج از کشور بودند که گفته می‌شود متعلق به خوان کارلوس است.

گفته می‌شود پادشاه فقید عربستان سعودی شاه عبدالله در سال ۲۰۰۸ مبلغ ۸۸ میلیون یورو (۸۰ میلیون پوند) به این حساب بانکی واریز کرده است. به گزارش روزنامه سوئیسی تریبیون د جنیو دادستانی احتمال می‌دهد این پول رشوه باشد.

روز شنبه روزنامه دیلی تلگراف گزارش داد نام فلیپ جزو ذینفعان پول کلانی در یک حساب بانکی خارجی آمده و اختیار این حساب سوئیسی در دست اوست. گفته می‌شود عربستان سعودی ۶۵ میلیون یورو (۵۹ میلیون پوند) پول هنگام سلطنت پدرش به این حساب ریخته است.

خوان کارلوس ۸۲ ساله در نوامبر سال ۱۹۷۵ و پس از پایان حکومت خودکامه فرانسیسکو فرانکو به سلطنت رسید و تا هنگام استعفاش در ژوئن سال ۲۰۱۴ سلطنت کرد.

فلیپ ۵۲ ساله در بیانیه رو یک‌شنبه هرگونه اطلاع از این حساب را انکار کرد.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۴ مارس ۲۰۲۰