ترامپ تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی را به دلیل دادن اخبار ناصحیح و توصیه‌های غلط موقتا قطع کرد

دونالد ترامپ در کنفرانس روزانه خود درباره شیوع بیماری کرونا در آمریکا اعلام کرد که پرداخت کمک به سازمان بهداشت جهانی را موقتا متوقف کرده است. این در حالی است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در شرایط کنونی مبارزه جهانی با بیماری کرونا، چنین اقدامی را سیاست غلطی ارزیابی می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا به باور خود مقصر اصلی بحران کرونا را یافته است و این مقصر سازمان بهداشت جهانی است. این نخستین باری نیست که ترامپ عملکرد این سازمان را به باد انتقادی ویران‌گر گرفته است. هفته گذشته، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده بود که تامین بودجه این سازمان را قطع می‌کند. اکنون به تهدید خود عمل کرده است.

دونالد ترامپ در اوج مبارزه بین‌المللی با شیوع بیماری کرونا به دولت آمریکا دستور داده است که پرداخت کمک به سازمان بهداشت جهانی را تعلیق کند. آمریکا بزرگترین تامین کننده بودجه این نهاد بین‌المللی است. در سال ۲۰۱۹ این کشور ۴۰۰ میلیون دلار از بودجه این سازمان را تامین کرده بود. آلمان نیز در آن سال ۲۹ میلیون دلار کمک در اختیار این سازمان نهاده بود.

ترامپ افزون بر آن این سازمان را به عملکرد غلط در امر مقابله با کرونا و همچنین لاپوشانی اخبار مربوط به شیوع این بیماری در چین متهم نموده است.

“توصیه‌ها و اطلاعات غلط”

به باور ترامپ، سازمان بهداشت جهانی در امر مقابله با شیوع بیماری کرونا مدیریتی ناکارآمد داشته و با اعتماد به آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی دولت چین باعث شیوع بیشتر این بیماری در جهان شده است.

رئیس جمهوری آمریکا مسئولیت شمار کلان قربانیان کرونا را برعهده سازمان بهداشت جهانی دانسته است. ترامپ در کنفرانس خبری روزانه خود در کاخ سفید گفته است که این سازمان با دادن اخبار ناصحیح و توصیه‌های غلط باعث افزایش شمار قربانیان این بیماری شده است.

اشاره ترامپ به توصیه سازمان بهداشت جهانی در ماه ژانویه در ارتباط با منع سفر شهروندان چین به آمریکا است. در آن ایام، سازمان بهداشت جهانی منع سفر شهروندان چین به آمریکا را سیاستی شتاب‌زده ارزیابی کرده و آن را الزامی ندانسته بود. این در حالی است که دولت آمریکا روز ۳۱ ژانویه رسما سفر شهروندان چینی به آمریکا را ممنوع کرده بود.

ترامپ مدعی شده است که “توصیه‌های غلط” سازمان بهداشت جهانی باعث از دست رفتن زمان شده و به شیوع این بیماری ابعاد گسترده‌تری بخشیده است.

انتقاد دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد قطع پرداخت کمک‌های مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی در شرایط کنونی را اقدامی غلط خوانده و آن را محکوم کرده است.

گوترش گفته است که اکنون زمان مناسبی برای اتخاذ چنین تصمیم‌هایی نیست و کاهش بودجه سازمان بهداشت جهانی یا سازمان‌های امدادگر در شرایط کنونی اقدامی به شدت خطا است. گوترش گفت: «اکنون زمان آن رسیده است که جامعه جهانی در راستای مقابله با شیوع بیماری کرونا و پیامدهای ویرانگر آن با حفظ همبستگی همکاری کند.»

هفته گذشته، تدروس ادهانوم، رئيس سازمان بهداشت جهانی نسبت به سیاسی کردن مبارزه جهانی با شیوع بیماری کرونا هشدار داده بود. رئیس سازمان بهداشت جهانی گفته بود که در شرایط کنونی یا باید کشورها با یکدیگر همکاری کنند یا باید خطر افزایش بیشتر قربانیان را متحمل شوند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله ) به زبان فارسی، ۱۵ آوریل ۲۰۲۰
تصویر: کنفرانس خبری دونالد ترامپ در کاخ سفید، ۱۴ آوریل ۲۰۲۰