اسرائیل: سیاست بیرون راندن رژیم ایران از سوریه

ساعاتی پس از هشدار وزیر دفاع اسرائیل علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه، خبرگزاری رسمی این کشور، سانان، خبر داد که دفاع هوایی سوریه موشک های اسرائیلی را که به روی یک پایگاه نظامی در حومۀ دمشق پرتاب شده بودند، ردیابی کرده و از بین برده است.

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، دیروز یک‌شنبه ٢٦ آوریل در گفتگویی رادیویی خطاب به رهبران رژیم اسلامی ایران هشدار داد : “خوب گوش هایتان را بازکنید ما از سیاست محدود کردن رژیم ایران در سوریه به سیاست بیرون راندن رژیم ایران از سوریه عبور کرده ایم.”

حملۀ هوایی دیشب به پایگاه هوایی “مزه” در حومۀ دمشق سومین حملۀ نظامی در ده روز گذشته است که به اسرائیل نسبت داده می شود. سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، گفته است : “حملۀ موشکی دیشب ضایعات اندکی به پایگاه هوایی “مزه” وارد آورد و قربانی نگرفت.” این پایگاه که محل استقرار نیروهای سپاه پاسداران و حزب الله لبنان است بارها آماج حملات اسرائیل قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل مدعی است که از سال ٢٠١١ هزاران بار مواضع نیروهای نظامی ایران و حزب الله لبنان را در سوریه و همچنین دفاع ضدهوایی این کشور را هر زمان که ضروری تشخیص داده بمباران کرده است و استقرار نظامی ایران در سوریه را تهدید غیرقابل قبول می داند.

هفتۀ گذشته دولت سوریه اعلام کرد که اسرائیل مواضعی را در نزدیکی حمص بمباران کرده است. در این خصوص سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که “اهداف بمباران شده مواضع شبه نظامیان ایران در صحرای پالمیر بوده است.”

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۷ آوریل ۲۰۲۰