پژوهش‌گران اسرائیلی محلول ضد عفونی با تأثیر درازمدت ساختند

نیاز به مواد ضدعفونی کننده مؤثر در شرایط شیوع ویروس جدید کرونا و گسترش بیماری کووید-۱۹ در کشورهای گوناگون جهان روز به روز بیشتر می‌شود. نمونه‌برداری از سطوح در کشتی تفریحی “Diamond Princess” که به دلیل شیوع ویروس سارس-کوو-۲ مدتی در ژاپن متوقف و قرنطینه بود، نشان داد که این ویروس می‌تواند حتی تا ۱۷ روز روی سطوح باقی بماند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه‌های اسرائیلی، پژوهش‌گران موسسه فناوری “تخنیون” در شهر حیفا اسرائیل ضد عفونی کنندهای تولید کرده‌اند که نه تنها ویروس جدید کرونا را از بین می‌برد، بلکه برخلاف ضدعفونی کننده‌های رایج اثر آن برای مدتی طولانی روی سطح باقی می‌ماند. استفاده از این ضد عفونی کننده، به گفته تیم سازنده، چرخه انتقال ویروس از طریق سطوح را متوقف می‌کند.

مشکل آلودگی سطوح در اماکن عمومی مانند بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، مدارس، مراکز خرید یا در وسایل حمل و نقل عمومی بسیار جدی است. مواد ضد عفونی کننده رایج اغلب برای زمان کوتاهی برای از بین بردن این ویروس موثر هستند و به سرعت اثر بخشی خود را از دست می‌دهند. این محلول‌ها عموما بر پایه محلول‌های هیپروکلریت تهیه می‌شوند که بیشتر به نام سفیدکننده‌ها (در مصرف خانگی) شناخته شده است. این نوع ضد عفونی کننده‌ها معمولا به سرعت تبخیر یا در معرض تشعشعات فرابنفش مانند تابش نور خورشید تجزیه شده و خاصیت خود را از دست می‌دهند. در نتیجه سطوح ضد عفونی شده با این محلول‌ها تنها برای مدت کوتاهی بی‌خطر باقی می‌مانند.

پژوهش‌گران اسرائیلی دانشگاه حیفا ضد عفونی کننده جدید را با استفاده از مواد ارزان قیمت و همیشه در دسترس ساخته‌اند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰