تنش در شهر مینیاپولیس؛ بی‌رحمی پلیس علیه مظنون سیاه‌پوست

رفتار مرگبار پلیس با یک مظنون ۴۰ ساله، افکار عمومی آمریکا را تکان داده و بحث تبعیض‌های نژادی را تازه کرده است. چهار افسر دخیل در ماجرا اخراج شده‌اند، اما مردم خشمگین به خیابان‌ها آمده‌اند.

“نمی‌تونم نفس بکشم.” این آخرین جملات جورج فلوید، مظنون سپاه‌پوست در زمان دستگیری است. گردنش زیر زانوی پلیس سفید قفل شده و تقلا می‌کند خودش را از فشار بدن مامور نجات دهد. او کمک می‌خواهد، سپس هشیاری‌اش را از دست می‌دهد و کمی بعد در بازداشتگاه می‌میرد.

ماجرا در مینیاپولیس، بزرگترین شهر ایالت مینه‌سوتا و جلوی چشم رهگذران رخ داده است. شاهدان عینی فیلم صحنه را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند؛ فیلمی که وجدان عمومی را تکان داده، حساسیت‌های اخلاقی و ضدنژادپرستی را برانگیخته و بی‌رحمی پلیس با متهمان را زیر سوال برده است.

جیکوب فری، شهردار مینیاپولیس، با ابراز تاسف عمیق از این رویداد هولناک گفته است: «جورج فلوید نباید می‌مرد. سیاهپوست بودن نباید به معنای حکم اعدام باشد.»

او با عذرخواهی از جامعه سیاه‌پوستان ایالت مینه‌سوتا، از اخراج چهار مامور دخیل در ماجرا خبر داده است. علت اخراج، رفتار سراپا خطا و نقض اصول کاری اعلام شده است.

علاوه بر مقامات ایالتی، پلیس فدرال آمریکا نیز وارد ماجرا شده و مسئله را در دست بررسی دارد. این در حالی است که هزاران نفر در مینیاپولیس در واکنش به رفتار غیرانسانی پلیس با یک مظنون سیاه‌پوست به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات با پرتاب بطری آب و وسایل دیگر به سمت ماموران و هجوم به یک کلانتری همراه شد.

مامورانی که اخراج شده‌اند، قرار بوده جورج فلوید را به ظن کلاهبرداری و جعل بازداشت کنند و خشونت خود را به مقاومت او نسبت داده‌اند. وکیل خانواده فلوید اعلام کرده که شکایتی بر اساس “کاربرد ضد انسانی از زور” علیه ماموران تنظیم شده و پلیس باید در این مرگ پاسخگو باشد.

در ایالات متحده، رفتار خشونت‌بار با متهمان و مظنونان سیاه‌پوست به‌کرات مشاهده می‌شود. مرگ جورج فلوید یادآور ماجرای مشابهی در سال ۲۰۱۴ در نیویورک است. در این سال پلیس اریک گارنر، شهروند ۴۳ ساله سیاه‌پوست را به ظن خلاف‌کاری، روی زمین انداخت و با حلقه کردن بازو به دور گردن او، باعث ایست قلبی و مرگ گارنر شد.

اریک گارنر هم در حین ماجرا، چند بار گفته بود: «نمی‌تونم نفس بکشم…»

مرگ گارنر که پدر شش فرزند بود، موجی گسترده علیه خشونت و بی‌رحمی پلیس به راه انداخت و موجی برای حمایت از حقوق شهروندی رنگین پوستان در امریکا ایجاد کرد که شعارش این بود: «نمی‌تونم نفس بکشم.»

ماموری که باعث مرگ گارنر شد، پس از چند سال سرانجام اخراج شد و شهرداری نیویورک نزدیک شش میلیون دلار به خانواده گارنر غرامت داد.

پیش‌تر کشته شدن مایکل براون، جوان ۱۸ ساله سیاه‌پوست، به دست یک پلیس سفید در فرگوسن، جنبشی اجتماعی با شعار “نافرمانی مدنی” نزد سیاه‌پوستان به راه انداخت. مایکل براون مسلح نبود و سوءسابقه نیز نداشت.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۸ ماه مه ۲۰۲۰