رشد منفی اقتصاد ایران به ۱۵ درصد رسید

وزیر اقتصاد رژیم ایران از کاهش ۱۵ درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، روز یکشنبه در نشست علنی مجلس ضمن یادآوری این که نرخ رشد اقتصاد ایران در سال گذشته خورشیدی نیز منفی بوده، گفت که برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد.

پیش‌تر مرکز آمار رژیم ایران از کاهش ۷.۶ درصدی تولید ناخالص داخلی کشور در ۹ ماهه سال گذشته خورشیدی خبر داده بود و صندوق بین‌المللی پول هم برآورد کرده بود که رکود اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا و افت قیمت جهانی نفت به ۶ درصد برسد.

آقای دژپسند با ابراز ناامیدی از دسترسی ایران به درآمد حاصل از فروش نفت گفت:«حتی اگر صادرات نفت بدون تحریم و مشکل انجام شود، باز هم به دلیل تحریم نقل و انتقال‌های مالی، دسترسی به منابع ارزی ممکن نیست و به همین دلیل امسال باید بودجه غیرنفتی را تجربه کنیم که ویژگی آن تکیه بر درآمدهای مالیاتی است.»

او با تاکید بر امتناع دولت ایران از دست زدن به استقراض از بانک مرکزی تصریح کرد که تامین منابع مورد نیاز بودجه افزون بر اخذ مالیات و فروش دارایی‌های دولت از طریق توسل به تامین مالی بر پایه استقراض از مردم و بخش خصوصی انجام خواهد شد.

وزیر اقتصاد رژیم ایران سپس به تشریح شرایط فعلی اقتصاد ایران پرداخت و گفت که نرخ بهره‌برداری از ظرفیت های موجود اقتصادی حدود ۵۵ درصد است و در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات افت زیادی داشته است.

آقای دژپسند همچنین یادآور شد که به دلیل رشد نرخ ارز و وابستگی بالای صنعت و تولید ایران به واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای، هزینه تمام شده کالاهای تولید داخل افزایش داشته است. او ابراز امیدواری کرد که با سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت جدید تولید و بالا بردن نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود، اقتصاد ایران به رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا برسد.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۷ ژوئن ۲۰۲۰