بنیامین نتانیاهو: آژانس انرژی اتمی آنچه را سال‌ها درباره ایران می‌گفتیم فهمید

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه ۲۱ ژوئن (یک تیر) کابینه این کشور با اشاره به قطعنامه شورای حکام علیه ایران گفت که امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنچه را اسرائیل سال‌ها می‌گفت متوجه شده است.

وی تاکید کرد گزارش آخر هفته شورای حکام همه چیز را روشن کرده است.

وی تاکید کرد که ایران همچنان برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای به دروغ گفتن به جامعه جهانی ادامه می‌دهد و این موضوع را حتی آژانس انرژی اتمی نیز فهمیده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه روز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد و از این کشور خواست تا همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد و درخواست‌های این نهاد را بدون تاخیر بیشتر برآورده کند. در این قطعنامه مخصوصا روی دسترسی آژانس در انجام تحقیقات از مکان‌های خاصی که این نهاد می‌خواهد تاکید شده است.

پاسخ ایران به شورای حکام: زیاده‌طلبی هر کشور و سازمانی را رد می‌کنیم
قطعنامه شورای حکام علیه ایران چه پیامدهایی خواهد داشت؟
اشاره این قطعنامه به دو سایتی است که پیش از این رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران بیش از چهار ماه است که از دسترسی این نهاد به آنها خودداری کرده است.

با این حال به نظر می‌رسد این دو مکان، سایت‌هایی در آباده و تورقوزآباد باشند که بنیامین نتانیاهو سال گذشته و سال قبل از آن مدعی شده بود که ایران در آنها فعالیت هسته‌ای داشته است.

نتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلیحات هسته‌ای بوده است
رویترز: آژانس انرژی اتمی اثراتی از اورانیوم را در تورقوزآباد کشف کرد
بنی گانس، وزیر دفاع اسرائیل و جانشین آینده نتانیاهو نیز در واکنش به قطعنامه اخیر علیه ایران گفت:« ایران اول از همه یک مشکل برای جهان است، سپس یک مشکل منطقه‌ای است که ثبات کل خاورمیانه را تضعیف می‌کند و این نیز برای اسرائیل


منبع: سایت یورو نیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۲ ژانویه ۲۰۲۰