“در حمله اسرائیل به سوریه ۵ شبه‌نظامی رژیم ایران کشته شدند

منابع رسمی خبری سوری از چند حمله موشکی به مراکز نظامی مختلف سوریه خبر می‌دهد. خبرگزاری آلمان چهارشنبه، چهارم تیر (۲۴ ژوئن) به نقل از این منابع گزارش داد یکی از این حمله‌ها در نزدیکی دیرالزور در شرق سوریه رخ داده است.

بنابر این گزارش، همزمان یک پایگاه نظامی نزدیک شهر سویدا در جنوب غرب سوریه نیز هدف حمله موشکی قرار گرفته است. خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابع ارتشی می‌گوید این حمله‌ها شامگاه سه‌شنبه انجام شده و در جریان آن دو سرباز ارتش کشته و چهار نفر مجروح شده‌اند.

رامی عبدالرحمان، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن به خبرگزاری آلمان گفته این حمله‌ها توسط ارتش اسرائیل انجام شده و هدف آنها، از جمله مراکز مورد استفاده شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی بوده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از فعالان سوری می‌گوید دو سرباز ارتش سوریه در حمله موشکی به پایگاهی در حومه تل الصحن در استان سویدا کشته شده‌اند.

حمله به پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران
به گفته عبدالرحمن هدف یکی از حمله‌های اسرائیل در منطقه دیرالزور یک پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بوده و در جریان آن پنج شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

فعالان سوری می‌گویند حدود سه هفته پیش نیز جنگنده‌های ارتش اسرائیل اهدافی در استان حماء در شمال غرب سوریه را بمباران کردند و حمله به مواضع نیروهای وابسته به ایران به خصوص در منطقه دیرالزور زیاد رخ داده است.

ارتش اسرائیل مطابق معمول گزارش‌ها در مورد حمله به مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه را تائید یا تکذیب نمی‌کند اما بارها به صراحت گفته برای جلوگیری از گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و استقرار نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مورد حمایتش در نزدیکی مرزهای اسرائیل از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند.

جمهوری اسلامی از مهمترین حامیان رژیم بشار اسد به شمار می‌رود و از ابتدای ناآرامی‌ها در این کشور در سال ۲۰۱۱ تا کنون با تجهیز و آموزش گروه‌های شبه‌نظامی از دیگر کشورها، از جمله لبنان، عراق و افغانستان نقش مهمی در جلوگیری از سقوط حکومت داشته است.

رژیم ایران ادعا می‌کند حضور نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه در سوریه به درخواست حکومت انجام شده و صرفا حضوری “مستشاری” است. با این همه شواهد زیادی، از جمله کشته شدن صدها سپاهی و بسیجی در درگیری‌های مستقیم نظامی در سوریه خلاف این ادعا را نشان می‌دهد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰