برایان هوک: تحریم تسلیحاتی نمی‌گذارد رژیم ایران دلال سلاح تروریست‌ها شود

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران یکشنبه هشتم تیر (۲۸ ژوئن) در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اهمیت تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران تأکید کرد. او در این مصاحبه که در ابوظبی انجام شد، گفت که دنیا نباید به تهدیدهای ایران در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی این کشور اهمیت دهد.

رژیم ایران تهدید کرده است اگر تحریم تسلیحاتی این کشور لغو نشود، در همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدیدنظر خواهد کرد.

برایان هوک به آسوشیتدپرس گفت: «اگر ما در زمین رژیم ایران بازی کنیم، ایران برنده خواهد بود. ایران یک تاکتیک مافیایی دارد، دیگران را تهدید می‌کند تا به طرف‌ها بقبولاند که در صورت عدم پذیرش خواست این کشور، چیز بدتری اتفاق می‌افتد.» او اخراج بازرسان آژانس از ایران را یک گزینه ایران برای تشدید بحران دانست.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ۲۷ مهرماه امسال تمام می‌شود. این تحریم سال ۲۰۱۰ میلادی در پاسخ به پنهان‌کاری ایران در برنامه اتمی این کشور وضع شد. شورای امنیت که نگران ماهیت برنام اتمی ایران بود با تصویب این تحریم، معامله هرگونه سلاح با رژیم ایران ممنوع کرد.

پس از توافق ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه اتمی این کشور قطعنامه۲۲۳۱ تصویب شد که در آن پیش‌بینی شده، تحریم تسلیحاتی رژیم ایران حداکثر پنج سال پس از پذیرش برجام باید خاتمه یابد. اما دولت آمریکا که سال ۲۰۱۸ در اقدامی یک‌ جانبه از برجام خارج شد، تأکید دارد تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی نباید برداشته شود.

بریان هوک به آسوشیتدپرس گفت اگر تحریم تسلیحاتی ایران منقضی شود، “می‌توانید مطمئن باشید که جمهوری اسلامی آنچه را که در تاریکی انجام می‌داد در روز روشن و در ابعاد گسترده‌تری انجام خواهد داد”.

او گفت تحریم تسلیحاتی رژیم ایران مانع از آن می‌شود که ایران به دلال تسلیحات رژیم‌های سرکش و سازمان تروریستی تبدیل شود.

رژیم ایران از حکومت اسد در سوریه وگروه شیعی حزب‌الله در لبنان حمایت می‌کند. آمریکا و متحدان این کشور در خاورمیانه همچنین نگران حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق و یمن و گسترش نفوذ این کشور در منطقه هستند.

خبرگزاری رویترز دو هفته پیش اعلام کرد تحقیقات سازمان ملل در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان نشان می‌دهد که حوثی‌های یمن از سلاح‌هایی استفاده کردند که “منشاء ایرانی” داشتند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته نماینده رژیم ایران در سازمان ملل هنوز واکنشی به سخنان بریان هوک نشان نداده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۸ ژوئن ۲۰۲۰