“حادثه” در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز؛ حمله یا آتش‌سوزی در یک سوله؟

در حالی که مقامات ایران از وقوع آتش‌سوزی در یک سوله در حال ساخت در نطنز خبر می‌دهند، یک تحلیل‌گر اسرائیلی از حمله اسرائیل به تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران خبر داده است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع یک “حادثه در یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز” خبر داده است. به گفته او این حادثه بامداد پنجشنبه ۱۲ تیر روی داده و هیچ تلفات جانی نداشته است.
فرماندار نطنز نیز با حضور در جمع خبرنگاران گفت که سوله محل انبار وسایل اسقاطی دچار آتش‌سوزی شده است.

خبرگزاری امنیتی تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران نیز با گزارشی از سخنان کمالوندی و فرماندار نطنز، تیتر زده: “جای هیچ‌گونه نگرانی نیست”.

این در حالی است که ایدی کوهین، پژوهشگر و مشاور و تحلیل‌گر رسانه‌های عربی در اسرائیل چهارشنبه شب در توییتی به زبان عربی به نقل از منابع اطلاعاتی غربی مدعی شد که “اسرائیل بزرگترین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در ایران را بمباران کرده است”. به گفته او ایران از کارشناسان روس خواسته تا برای بررسی تشعشعات رادیواکتیو به محل بروند.

به نوشته این تحلیلگر، اسرائيل برای این حمله از جت F16 استفاده کرده و در آسمان یکی از کشورهای خلیج فارس سوخت‌گیری کرده است.

سایت نطنز واقع در ۲۲۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران بزرگترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که فاش‌شدن ساخت مخفیانه آن نقطه آغاز بحران اتمی ایران در سال ۲۰۰۳ به شمار می‌رود.

تاسیسات نطنز در سال ۱۳۸۹ نیز هدف حمله ویروس خطرناک استاکس‌نت قرار گرفت.

جمعه گذشته ۶ تیرماه نیز انفجاری در مرکز پارچین از مراکز نظامی ایران روی داد. گرچه مدت‌ها شایعاتی در باره فعالیت‌های هسته‌ای در این مرکز هم در سطح بین‌المللی مطرح بود، ولی خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که انفجار ۶ تیرماه در یک سیستم تونل زیرزمینی و سایت‌های تولید موشک روی داده است. مقامات ایرانی محل این انفجار را منطقه‌ای غیرنظامی و عامل آن را مخزن گاز اعلام کردند.

تصویر: نخستین عکسی که سازمان انرژی اتمی رژیم از محل حادثه منتشر کرده و نشان می‌دهد که این ساختمان «مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران» بوده است
منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲ ژوئیه ۲۰۲۰