تلاش قضایی آمریکا برای توقف صدور سوخت از ایران به ونزوئلا

به گزارش خبرگزاری رویترز دولت دونالد ترامپ در راستای افزایش تحریم‌ها و فشار اقتصادی علیه رژیم ایران و ونزوئلا به دادستان‌های قضایی ماموریت داده که که نسبت به تشکیل پرونده و طرح دادخواست برای توقیف چهار نفتکش ایرانی که حامل بنزین به مقصد ونزوئلا هستند اقدام کنند.

در دادخواست مطرح توسط دادستان‌های آمریکایی، هدف توقیف نفت‌کش‌های رژیم ایران و جلوگیری از تحویل بنزین به ونزوئلا در آینده، ذکر شده است.

در این دادخواست گفته می‌شود که رژیم ایران درآمد حاصل از صدور سوخت به ونزوئلا را صرف فعالیت‌های جنگ‌طلبانه، گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و تجهیزات و تسلیحات نظامی در پشتیبانی از تروریسم و نقض حقوق بشر می‌کند.

مسدودسازی هر چه بیشتر کانال‌های درآمدی رژیم ایران از راه فروش نفت از دیگر اهداف دادخواست اعلام شده است. آمریکا از سال ۲۰۱۸، در پی خروج از برجام “تحریم‌های حداکثری” علیه صادرات نفت رژیم ایران اعمال کرده و هدف از آن را سوق جمهوری اسلامی به سوی توقف برنامه هسته‌ای، محدودسازی برنامه توسعه موشک‌های بالستیکی و نفوذ نظامی در خاورمیانه اعلام کرده است.

در ادامه گزارش رویترز به نقل از چند تن از وکلای دادسرای ایالات متحده گفته می‌شود که یک تاجر ایرانی به نام محمود مدنی‌پور با دست‌بردن در اسناد و مدارک مربوط به تانکرهای ایرانی تحریم‌های ایالات متحده را دور زده و حمل و نقل و ارسال محموله‌های سوخت به ونزوئلا را تسهیل کرده است. جمهوری اسلامی از ماه آوریل تا کنون پنج نفت‌کش حامل یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه بنزین به ونزوئلا فرستاده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از انتشار خبر صدور بنزین ایران به ونزوئلا دو کشور را تهدید به مقابله کرده بود. به‌رغم آن آمریکا تا کنون اقدامی برای مانع شدن از عبور نفت‌کش‌های ایران و تحویل سوخت به ونزوئلا نکرده است.

آمریکا شرکت‌های بیمه و کشتیرانی و همه شرکت‌هایی که در این زمینه با دو رژیم ایران و ونزوئلا همکاری می‌کنند را تهدید به تحریم کرده است.

به‌رغم این تهدیدها، خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام وابسته به وزارت نفت و همچنین سپاه پاسداران خبر داد که این کشور به صدور بنزین به ونزوئلا ادامه خواهد داد.

رژیم‌های ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. تحریم رژیم ایران تحت عنوان “سیاست فشار حداکثری” به منظور “تغییر رفتار” جمهوری اسلامی در زمینه‌های اتمی، موشکی و منطقه‌ای در جریان است و در مورد ونزوئلا برکناری نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور و و انتقال قدرت به خوان گوایدو را دنبال می‌کند. گوایدو، رئیس مجلس ونزوئلا ژانویه سال گذشته خود را رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد و مورد حمایت ۶۰ کشور قرار گرفت.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲ ژوئیه ۲۰۲۰