“کانال ۱۲” اسرائیل: “موساد طرح چند حمله ایران به سفارتخانه‌های اسرائیل را خنثی کرده است”

شبکه تلویزیونی “کانال ۱۲” اسرائیل گزارش داده که موساد، سازمان جاسوسی اسرائيل چندین حمله برنامه‌ریزی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران علیه سفارت‌خانه‌های اسرائیل در اروپا و سایر نقاط دنیا را خنثی کرده است.

گزارشگر این کانال تلویزیونی گفته به دلیل سری بودن این عملیات نمی‌تواند جزییات بیشتری از آن را فاش کند. در این گزارش اما ادعا شده که کشورهایی که هدف این حملات بوده‌اند با موساد همکاری کرده‌اند اما نام این کشورها مخفی می‌ماند.

بر اساس این گزارش ایران و گروه مورد حمایتش، حزب‌الله لبنان، در سال ۲۰۱۲ نیز تلاش کردند تا به تعدادی از مراکز دیپلماتیک اسرائیل در هندوستان، گرجستان، تایلند و چند نقطه دیگر حمله کنند.

این گزارش به حادثه اخیر نطنز نیز اشاره کرده و آن را “انفجار در تاسیسات اتمی نطنز” خوانده که “برنامه اتمی ایران را دو سال به عقب برده است”. در این گزارش عنوان شده که “ناامیدی در ایران به سرعت در حال رشد است”.

پیشتر نیویورک تایمز از قول یک مقام امنیتی خاورمیانه خبر داده بود که انفجار نطنز کار اسرائیل بوده است. در تازه‌ترین ابراز نظر مقام‌های ایرانی، علی ربیعی، سخنگوی حسن روحانی گفته است که “فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.”

او با بیان این که اگر نتایج بررسی‌ها این باشد که دخالت خارجی باعث حادثه شده ” به آن پاسخ متناسب خواهیم داد”، نگفت که واکنش‌ها از چه نوع خواهند بود. رسانه‌های اصول‌گرا در روزهای گذشته سناریوهای مختلفی را برای حمله و ضربه متقابل به اسرائیل مطرح کرده‌اند.

ربیعی تصریح کرده است که حادثه نظنز اخلالی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد نخواهد کرد. یک روز پیش‌تر بهروز کمالوندی از “خسارت سنگین مالی” حادثه سخن گفته بود و افزوده بود «در میان‌مدت ممکن است این حادثه کندی و یا وقفه‌ای در کار سازمان ایجاد کند اما حتماً با کار شبانه‌روزی و حمایت بخش‌های مختلف و تخصیص بودجه و امکانات و حمایت‌های سیاسی همه تلاشمان را خواهیم کرد که این وقفه را جبران کنیم.»

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۷ ژوئیه ۲۰۲۰