نسخه پدر طب اسلامی علیه کرونا: فقط زنان ماسک بزنند

عباس تبریزیان، روحانی شیعه که خود و هوادارانش او را پدر طب اسلامی می خوانند، در کانال تلگرامی خود مدعی شده ویروس کرونا در مردان از طریق هوا منتقل نمی‌شود و مردان نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

تبریزیان در کانال خود نوشته: «در مردان یا انتقال و سرایت از راه هوا و از شخصی به شخص دیگر اصلا وجود ندارد و این امر مختص بانوان است و صرفا سرایت از خانم‌ها به آقایان و آن هم در صورت تماس نزدیک محقق می‌شود.
پس احتمالا اگر فقط خانم‌ها از ماسک استفاده کنند، در جلوگیری از پیشرفت کرونا کافی است و آقایان نیازی به استفاده از ماسک ندارند.»

او همچنین تاکید کرده سفارش شرع بر پوشش صورت زنان و نپوشاندن صورت مردان علاوه بر ارزش‌های اخلاقی، با «نظام سلامت اسلامی» هم منطبق است.

با شیوع ویروس کرونا توصیه‌های غیر علمی فراوانی به نام طب اسلامی از سوی مدعیان این خوزه مطرح شده است. از جمله استفاده از پنبه آغشته به روغن بنفشه یا استفاده از ادرار شتر.

همچنین در طول دوران شیوع کرونا، تعدادی از مدعیان طب اسلامیست بدون ماسک و گان وارد بیمارستان های مرجع در درمان مبتلایان به کرونا می‌شدند تا «بیماران را درمان کنند» و مدعی شده‌اند که بیمار نمی شوند.

سازمان نظام پزشکی کشور به حضور افراد معمم و مدعی طب اسلامی در مراکز درمانی اختصاص داده شده به مبتلایان کرونا واکنش نشان داده و آن را تلویحا «مصداق بارز تشویش اذهان عمومی» خوانده بود.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۰