سقوط پهپاد نظامی اسرائیل در خاک لبنان

در بحبوحه افزایش تنش‌ها در نوار مرزی بین سوریه و لبنان، یک پهپاد نظامی اسرائیل در داخل خاک لبنان سقوط کرد.

در حمله هوایی یک جنگنده ظاهرا اسرائیلی به مرزهای دمشق در هفته جاری، یکی از جنگجویان حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی لبنان که از حمایت ایران برخوردار است، کشته شد. این آخرین درگیری از مجموعه زد و خوردهایی است که اخیرا بین اسرائیل و سوریه در گرفته است. اسرائیل از روز جمعه که مواضع نظامی سوریه را مورد حمله قرار داد، حضور نظامی خود را در پشت مرزها افزایش داده است.

طبق گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، علت سقوط پهپاد مشکلات فنی بوده است. ارتش نیز گزارش داده که پهپاد «در جریان انجام عملیات» در نوار مرزی سقوط کرد و در خاک لبنان افتاد.

به گزارش خبرگزاری ملی دولت لبنان در تمام روز یکشنبه پهپادها و هواپیماهای اسرائیلی بر فراز آسمان جنوبی لبنان در پرواز بوده‌اند. اسرائیل می‌گوید حمله روز جمعه در پاسخ به راکت‌پراکنی‌هایی بود که به بلندی‌های جولان، منطقه تحت اشغال اسرائیلی‌ها، صورت گرفت.

درگیری‌ها پس از یک حمله هوایی به دمشق، که گمان می‌رود توسط اسرائیل انجام شده، بالا گرفته و طی آن پنج جنگجوی خارجی، از جمله یک عضو حزب‌الله، کشته شدند.

وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتز، روز یکشنبه در نزدیکی جبهه شمالی کشور با افسران ارشد دیدار کرد و گفت اسرائیل «به دنبال هیچ منافعی در سوریه و لبنان نیست، مگر منافع امنیتی، و ما به محافظت از آنها ادامه خواهیم داد.»

او گفت «ما بی خودی دنبال افزایش تنش‌ها نیستیم اما اگر قرار است آزمایش شویم، ظرفیت عملیاتی ما بالاست که امیدوارم لازم نباشد از آن استفاده کنیم.»

در سال ۲۰۰۶، اسرائیل و حزب‌الله یک ماه در لبنان با یکدیگر جنگی کردند که هیچ برندهای نداشت. حزب‌الله پیش‌تر گفته بود که به کشته شدن نیروهایش در سوریه پاسخ خواهد داد.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۰