اپلیکیشین چینی تیک تاک در آمریکا ممنوع می‌شود

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا از ممنوع کردن اپلیکیشن چینی تیک‌تاک در این کشور “به دلیل نگرانی‌های امنیتی” خبر داد.

ترامپ شامگاه جمعه ۱۰ مرداد (۳۱ ژوئیه) به خبرنگاران گفت تصمیم گرفته است فرمانی در ارتباط با ممنوعیت پلاتفرم ویدیویی تیک تاک را روز شنبه ۱۱ مرداد امضا کند.

مقامات آمریکایی پیش‌تر نیز ابراز نگرانی کرده بودند که شبکه آنلاین چینی “بایت دانس” ByteDance مستقر در چین اطلاعات کاربران را به دولت چین منتقل می‌کند. تیک تاک متعلق به کمپانی چینی بایت دانس است. تیک تاک تاکنون بارها تمامی اتهامات مربوط به انتقال داده‌های کاربران به چین را رد کرده است.

تیک تاک پیش از این در هند نیز ممنوع شده است. این شرکت به دلیل نگرانی‌های امنیتی و برخی سوء ظن‌ها در خارج از کشور مدتی است که می‌خواهد فعالیت‌های خود را از شرکت مادر چینی بایت دانس که یک شرکت فن‌اوری اینترنتی است جدا کند.

تیک تاک از طریق اپلیکیشن‌های “آی او اس” و “اندروید” قابل دسترس است. تیک تاک در سپتامبر ۲۰۱۶ در چین عرضه شد و ارائه آن برای خارج از چین، با عنوان “تیک‌تاک” در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت.

تیک تاک به کاربران اجازه می‌دهد که موزیک ویدیوهای بسیار کوتاه ۳ تا ۱۵ ثانیه‌ای بسازند و از طریق آن به نشر برسانند. این اپلیکیشن که به ویژه در بین کودکان و نوجوانان بسیار پرطرفدار است، در حال حاضر در سراسر جهان یک میلیارد کاربر دارد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ اوت ۲۰۲۰