آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تازه‌ای برای تحریم تسلیحاتی رژیم ایران به شورای امنیت ارائه داد

ایاالات متحده سه‌شنبه ۲۱ مرداد (۱۱ اوت) نسخه اصلاح‌شده و تازه‌ای از پیش‌نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی رژیم ایران را به شورای امنیت داد. این طرح معامله تسلیحاتی با ایران را به مدتی نامعلوم و “تا زمانی که شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد” ممنوع می‌کند.

در شرایطی که روسیه و چین با تحریم تسلیحاتی رژیم ایران مخالفت کرده‌اند، هدف آمریکا از ارائه متن تازه آن است که حمایت هرچه بیشتر ۱۵ عضو شورای امنیت را جلب کند.

کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که در طرح تازه نظرهای مشاورتی مورد توجه قرار گرفته است. او تصریح کرد، همان طور که همه می‌دانند “باید همه کاری انجام داد تا رژیم ایران از خرید و فروش سلاح‌های متعارف منع شود”.

او در بیانیه‌ای گفت: «عقل سلیم حکم می‌کند که حامی شماره یک تروریسم در جهان نباید به امکانات بیشتری برای آسیب زدن به جهان در اختیار بگیرد».

به عقیده آمریکا ادامه تحریم تسلیحاتی رژیم ایران که اعتبار آن به طور رسمی در ۱۸ اکتبر آینده خاتمه می‌یابد، “برای تأمین صلح و امنیت بین‌المللی ضرورت تام دارد”.

دیپلمات‌ها گفته‌اند که طرح پیشنهادی آمریکا می‌تواند روز پنجشنبه به صورت نهایی درآید و روز جمعه در شورای امنیت به رأی‌گیری گذاشته شود.

به گفته خبرگزاری‌هایی که به متن پیش‌نویس دست یافته‌اند، این متن از متنی که آمریکا در ماه ژوئن ارائه داده بود، مختصرتر است و تنها چهار بند دارد درحالیکه متن قبلی ۳۵ بند داشت.

گفته می شود هدف آمریکا از “اصلاح” طرح این است که بتواند آرای هرچه بیشتری برای تصویب قطعنامه کسب کند، زیرا متن پیشین حاوی موادی بود که گفته می‌شد از تحریم تسلیحاتی بسیار فراتر رفته است.

مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در پیامی توییتری گفته است که آمریکا به خاطر مخالفت اعضای شورای امنیت، “مجبور شد طرح پیشین را پس بگیرد و پیش‌نویس تازهای مطرح کند”. او می‌گوید که سرشت و هدف طرح جدید مشابه پیش‌نویس قبلی است.

دولت دونالد ترامپ بارها هشدار داده است که در صورت عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از مکانیسم “ماشه” در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برای بازگرداندن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه رژیم ایران که در چارچوب توافق هسته‌ای برجام لغو شده بودند، استفاده خواهد کرد.

این در حالی است که چین و روسیه، دو عضو اصلی شورای امنیت، می‌گویند آمریکا اجازه توسل به مکانیسم “ماشه” را ندارد، زیرا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شده است.

ایالات متحده کشورهای چین و روسیه را متهم می‌کند که منتظر هستند با پایان یافتن تحریم تسلیحاتی رژیم ایران، به این کشور جنگ‌افزار بفروشند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۲ اوت ۲۰۲۰