بهمن مفید، هنرمند تئاتر و سینما، درگذشت

بهمن مفید، هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران، یکشنبه ۲۶ مرداد در سن ۷۸ سالگی درگذشت. او متولد مرداد سال ۱۳۲۱ در تهران بود که سابقه بازیگری، نویسندگی، خوانندگی و گویندگی را هم در کارنامه هنری خود داشته است.

بهمن مفید در «شهر قصه» به کارگردانی بیژن مفید و «ضیافت» به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کرد. مفید آثار سینمایی از جمله فیلم‌های «داش‌آکل»، «رضا موتوری» و «هم‌خون» را در کارنامه هنری خود دارد. این هنرمند فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک بود.

مفید پیش و پس از انقلاب در سینمای ایران حضور فعالی داشت و فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۴۸ و با ایفای نقش کوتاهی در فیلم قیصر مسعود کیمیایی آغاز کرد. شروعی که به دلیل دیالوگ مشهور “قصش درازه، من بودم، حاجی نصرت، رضا پونصد، علی فرصت ….” باعث معروفیت و محبوبیت بالای این هنرمند شد.

مردم ایران بازی‌های او را در حدود ۷۰ فیلم از جمله طوقی (علی حاتمی)، داش آکل (مسعود کیمیایی)، رضا موتوری (مسعود کیمیایی)، ساحره (کامران قدکچیان) و عمو فوتبالی (سعید مطلبی) دیده‌اند. آخرین فعالیت سینمایی بهمن مفید مربوط به فیلم سرود تولد ساخته سال ۱۳۸۳ میشد. مفید دوستی نزدیکی با هنرمندان بسیاری از جمله مرحوم جمشید مشایخی و مسعود کیمیایی داشت.

منبع: خبرنامه گویا، ۱۶ اوت ۲۰۲۰