تأیید حکم ۱۵ سال زندان کشیش ویکتور بت‌تمرز و همسرش، شامیرام عیسوی

ویکتور بت‌تمرز، کشیش آشوری، ۶۵ ساله، به ده سال حبس و شامیرام عیسوی، ۶۴ ساله، به ۵ سال زندان، به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز عقیدتی، محکوم شده‌اند.

در سه سال گذشته، بارها تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر این زوج مسیحی و چند تن دیگر از اعضای کلیسای ایشان بدون دلیل و یا با بهانه‌هایی از جمله شلوغی دادگاه و یا تعیین قاضی جدید برای رسیدگی به پرونده به تعویق افتاده بود.

وکیل آقای بت‌تمرز روز یکشنبه ۲۹ تیرماه، در تماسی تلفنی به موکلش اطلاع داد که فرجام خواهی او رد شده و دیگر جلسه رسیدگی صورت نمی‌گیرد. شامیرام عیسوی نیز طی احضاریه‌ای روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه به زندان اوین فراخوانده شد تا ظرف ۵ روز حکم زندان را آغاز کند.

احمد زرگر، قاضی جدید پرونده این زوج مسیحی، متهمین سه پرونده مختلف از جمله این زوج را را با هم ادغام کرده بود.

کشیش ویکتور بت‌تمرز به همراه سه شهروند مسیحی دیگر، هادی عسگری، کاویان فلاح محمدی و امین افشار نادری در خرداد ماه ۱۳۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده محاکمه شدند. کشیش بت‌تمرز و آقایان عسگری و فلاح محمدی به ۱۰ سال حبس تعزیری و امین افشار نادری به ۱۵ سال زندان محکوم شدند. اتهام کشیش بت‌تمرز، «فعالیت تبشیری»، «اقدام علیه امنیت ملی با تشکیل و اداره کلیساهای خانگی» بوده‌است.

دادگاه بدوی شامیرام عیسوی ،در روز ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۶، به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برگزار شد. براساس حکم این دادگاه، شامیرام عیسوی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی با از طریق عضویت در گروه غیر قانونی کلیساهای خانگی، و شرکت در سمینارهای مسیحی در خارج از کشور»، و همچنین اجماع و تبانی برای ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این شهروندان مسیحی با قید وثیقه آزاد شده و به حکم خود اعتراض کرده‌اند. هنوز اطلاعی از حکم دادگاه تجدیدنظر در مورد هم‌پرونده‌ای‌های ایشان، هادی عسگری، کاویان فلاح محمدی و امین افشار نادری در دست نیست.

امیرسالار داوودی، یکی از وکلای این شهروندان مسیحی است که خود به ۱۵ سال زندان محکوم شده است. اخیراً این وکیل مدافع حقوق بشر در زندان به بیماری کوید۱۹ مبتلا شده است.

سازمان عفو بین‌الملل، دو سال پیش، با انتشار بیانیه ای خواستار اقدام فوری برای لغو احکام زندان ویکتور بت تمرز، همسر او شامیرام عیسوی، شده بود.

دابرینا بت‌تمرز که مقیم اروپا است، پیش‌تر در گفتگویی با «ماده ۱۸» از احتمال زندانی شدن پدر و مادرش به شدت ابزار نگرانی کرده و گفته بود والدین من سعی می‌کنند فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت را حفظ کنند، اما اگر به زندان بروند، زندان‌ها به هر حال محیط بهداشتی برای افراد مسن نیستند؛ بنابراین رفتن به زندان، در سن آنها، و با مشکلات قلبی مادرم و مشکلات فشار خون پدرم، غیرقابل تصور است.»

ویکتور بت‌تمرز، کشیش کلیسای «پنطیکاستی» برای آشوریان در خیابان شهرآرا تهران بود. این کلیسا آخرین کلیسای فارسی‌زبان آشوریان بود که در اواخر اسفند ۸۸ با فشار مقامات امنیتی تعطیل شد. پس از آن این کشیش و همسرش برای علاقمندان در منازل شخصی ملاقات و جلسات عبادی برگزار می‌کردند.

کشیش ویکتور بت‌تمرز همراه با امین افشار نادری و کاویان فلاح‌محمدی، هنگام شرکت در مراسمی خصوصی به مناسبت میلاد مسیح، در پنجم دی‌ماه ۱۳۹۳، در منزلش، با یورش ماموران امنیتی بازداشت شد. وی پس از مدتی به قید وثیقه ازاد شد.

دابرینا بت‌تمرز در مورد آزار و اذیت خانواده اش گفته است «پدرم مدت خیلی طولانی داخل زندان را دیده، ۶۵ روز در سلول‌های مختلف انفرادی به سر برده و بالاخره به اتاقی که آنها آن را «سوئیت» می‌نامند منتقل شد؛ یعنی مکانی که حدود ۲۰ تا ۳۰ نفر در آن تحت شرایط غیربهداشتی زندانی هستند. علاوه بر پدرم، برادرم نیز برای دو ماه زندانی بود. مادرم نیز بازداشت و بازجویی شد. دایی و بسیاری از دوستانم و آشنایانم با اتهامات دروغین زندانی و محکوم شدند.»

حکومت ایران که کلیساهای فارسی زبان را تعطیل کرده ؛ به حمله به جلسات کلیساهای خانگی همچنان ادامه می‌دهد و اخیرا مسیحیان را در چند شهر هدف آزار و اذیت قرار داده است.

ایران از امضا کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر است که طبق آن هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.

منبع: سایت “ماده ۱۸”، ۱۶ اوت ۲۰۲۰٫
توضیح: “ماده ۱۸” اشاره به ماده هجدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق “آزادی اندیشه ، عقیده و مذهب” تأكید کرده است.