کارگران هفت تپه: اعتصاب ادامه دارد

روابط عمومی مجتمع نیشکر هفت تپه خوزستان، روز شنبه یکم شهریور ماه، با انتشار اطلاعیه‌ای از کارگران اعتصاب کننده این شرکت خواست تا با حضور در محل کار خود، وظایف اجرایی و ستادی خود را انجام دهند. کارگران می‌گویند اعتصاب آنها تا خلع ید بخش خصوصی ادامه دارد.
در اطلاعیه هیات مدیره هفت تپه که بخش‌هایی از آن توسط خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، منتشر شده، آمده است: «ضمن پوزش ازتاخیر به وجود آمده، دو حقوق معوقه اردیبهشت وخرداد ماه همکاران محترم (طبق عرف سنواتی شرکت) در مورخ ۲۷ مردادماه پرداخت گردید. انتظار است کلیه همکاران محترم از روز شنبه مورخ یک شهریورماه در سر کارهای خود حاضر و وظایف اجرایی و ستادی خود را انجام دهند.»

هیات مدیره شرکت نیشکر هفت تپه همچنین در پایان این بیانیه با لحنی تهدید آمیز خطاب به کارگران اعلام کرده است:

«به اطلاع می‌رساند از تاریخ یک شهریورماه ۹۹ حضور و غیاب همکاران بر اساس اطلاعات ثبت شده سیستم پانچ کارت ارزیابی و اقدام لازم معمول خواهد گردید.»

«کانال مستقل کارگران» هفت تپه در تلگرام اما در واکنش به این اقدام مدیریت شرکت، با انتشار چند مطلب و بیانیه خبر از ادامه اعتصاب کارگران داده و در همین رابطه نوشته است:

«اعتصاب ما ادامه دارد چون هنوز خواست اصلی ما یعنی خلع ید از اسد بیگی و پایان دادن با چپاول‌گری‌های بخش خصوصی بی جواب مانده و باز موکول به ۱۵ روز شده است. ما باز هم می‌گوییم هیچ نوعی از خصوصی سازی را قبول نداریم. ‌یک نفر از دولت باید و با نظارت و مشورت خود ما کارگران اداره شود.»

نمایندگان کارگران هفت تپه در همین کانال تلگرامی در یک بیانیه دیگر تحت عنوان «به برداشت محصول مبارزات‌مان نزدیک شده‌ایم» از همکاران خود خواسته‌اند با حضور حداکثری خود در مقابل فرمانداری شهرستان شوش در طی روزهای آینده، خواسته اصلی خود یعنی «خلع ید بخش خصوصی» از این شرکت را مطالبه کنند.

در این بیانیه آمده است: «دوستان و همکاران! ما بذری کاشته و داشت کرده‌ایم و آبیاری کرده‌ایم و از علف‌های هرز زدوده‌ایم! مجلسیان از دولت خواسته‌اند موضوع خلع ید را بررسی و ظرف روزهای آینده اعلام کنند. در صورت کم رنگ شدن تجمعات فشار از روی مسئولین هم برداشته خواهد شد و موضوع خلع یا تا مدت‌ها به حاشیه خواهد رفت. اکنون بهترین موقع برای برداشت محصولی است که برای آن رنج کشیده‌ایم.»

در بیانیه کارگران هفت تپه با اشاره به پرداخت دوماه از معوقات مزدی از سوی مدیریت این شرکت، تأکید شده: «در صورتی که تجمعات در این مرحله کمرنگ شوند معنیش این می‌شود که کارفرمای خصوصی به بهانه حقوق ما موفق شده حساب‌های مسدودی خود که ناشی از قاچاق ارز بوده را هم باز کند و در این‌صورت و اگر تجمعات ادامه نیابد و ما محصول و نتیجه اصلی را برداشت نکنیم می‌توان گفت در مواردی اسدبیگی موفق شده از تجمعات سوء استفاد کند و ما فقط دو ماه از چهار ماه حقوق را گرفته‌ایم.»

دور تازه اعتراضات و اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه خوزستان از ۲۶ خرداد امسال آغاز شده و تا امروز ادامه دارد. کارگران در طی بیش از دوماه اعتصاب، خواستار خلع ید فوری از امید اسدبیگی و مهرداد رستمی، دو کارفرمای خصوصی نیشکر هفت‌تپه، بازگرداندن منابع ارزی غارت شده به شرکت، پرداخت دستمزد معوق، بازگشت به کار کارگران اخراج شده و پایان دادن به مالکیت بخش خصوصی در این شرکت هستند.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۲ اوت ۲۰۲۰