بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و امارات: فلسطینی‌ها به مذاکرات صلح بازگردند

ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی و اسرائیل شامگاه دوشنبه ۳۱ اوت / ۱۰ شهریور در بیانیه مشترکی اعلام کردند توافق بر سر عادی‌سازی روابط بین امارات و اسرائیل با توجه به تغییر ترکیب جمعیتی در خاورمیانه زمینه‌ساز تفکری نو در منطقه است. سه کشور از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند مذاکرات صلح با اسرائیل را از سر بگیرد.
پنجشنبه ۱۳ اوت / ۲۳ مرداد واشنگتن، ابوظبی و تل‌آویو در بیانیه‌ای مشترک حصول توافق برای عادی‌سازی روابط بین امارات و اسرائیل را اعلام کردند. روز گذشته با نخستین پرواز مستقیم بین دو کشور هیأتی از مقامات بلندپایه اسرائیلی و آمریکایی برای گفتگو درباره جزئیات توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات وارد ابوظبی شدند. جرد کوشنر و رابرت او برایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ریاست هیئت آمریکایی و مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز ریاست هیئت اعزامی آن کشور را بر عهده داشت. طرفین در پایان این نشست با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل به عنوان یک گام تاریخی سبب شد که اسرائیل از طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری صرف‌نظر کند.

در این بیانیه مشترک ایالات متحده آمریکا و امارات متحده عربی از رهبران تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته‌اند با مقامات اسرائیلی وارد گفتگو شوند و زمینه حصول توافق برای صلح را فراهم آورند.

صائب عریقات، رئیس هیئت مذاکره کننده فلسطینی روز گذشته در واکنش به این تحولات در توئیتر نوشت: «صلح یک کلمه توخالی برای عادی سازی جنایت و سرکوب نیست. صلح نتیجه عدالت است. صلح با انکار حق موجودیت فلسطینی‌ها و تحمیل یک رژیم آپارتاید تحقق پیدا نمی‌کند.»

عریقات در ادامه این پیام در پاسخ به نتانیاهو که در توییتر از «صلح در ازای صلح» سخن گفته بود نوشت: « منظور نتانیاهو از صلح در برابر صلح آپارتاید است.»

در بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و امارات طرفین اعلام کردند که وزیران اسرائیلی و اماراتی گفتگوها برای همکاری مشترک را آغاز کرده‌اند، تماس تلفنی مستقیم بین دو کشور برقرار شده و علاوه بر این پژوهش‌های مشترکی هم برای مقابله مؤثر با همه‌گیری ویروس کرونا در دو کشور آغاز شده است.

در این بیانیه مشترک گفته شده که طرفین قصد دارند در زمینه های سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی، نظام سلامت، ناوگان هوایی و برنامه‌های فضایی با یکدیگر همکاری کنند.

خبرگزاری رویترز روز گذشته نوشته بود توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان دست‌اوردی برای سیاست خارجی دولت ترامپ درک می‌شود.

روز گذشته پلیس امارات چند ساعت قبل از ورود هیأت‌های آمریکایی و اسرائیلی اعلام کرد که در دو انفجار جداگانه در رستوران «کی اف سی» در ابوظبی و در یک رستوران دیگر در دوبی در مجموع سه نفر کشته و چندین نفر کشته شدند. این انفجارها در اثر نشتی گاز اتفاق افتاد.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱ سپتامبر ۲۰۲۰